Фармацевтите протестират. Кога и къде няма да работят аптеките в страната?
Предаване: Денят започва, 20.02.2019
Според Антон Вълев съсловието не е против верификацията на лекарства, а против липсата на ред в снабдяването, на достатъчно условия за въвеждане на електронно досие и електронна рецепта. Фармацевтите настояват още аптеките да не бъдат разглеждани като търговски дружества.
По думите на Пенка Георгиева пациентите са сериозно разтревожени от затварянето на аптеките заради днешния протест. За нея е недопустимо бизнесът да се конфронтира с пациентите, вместо да започне диалог с държавата.
Репортажът на Даниела Василева и Пламен Иванов разказва за протеста на русенските фармацевти.
Фармацевтите в близо 40 аптеки в Русенска област днес ще посрещнат клиентите си без бели престилки. Те са категорични, че промяна в системата на здравеопазването трябва да има, но не трябва да се прави на парче и не за сметка на един или друг бранш, нито в ущърб на болните хора.
Мирена Аспарухова, магистър-фармацевт: "Ние започваме отзад напред. По Здравна каса ние работим на хартиени носители, които пациентите ни носят, вместо да се въведе електронната здравна карта и с електронни рецепти, където ще се следят, според нас, количествата на лекарствата и за фалшиви лекарства."
Русенските фармацевти за пореден път заявяват, че не са против верификацията, нито против идеята да се проследява къде отиват лекарствата и дали има нерегламентиран реекспорт. Но смятат, че избраният път е неправилен.
Мирена Аспарухова, магистър-фармацевт: "Ние си зареждаме лекарствата от дистрибутори, с фактури, всяко идва с партиден номер и защо ние трябва да сме последната инстанция, която ще следим за това, след като може да е по-в началото, примерно да го въведат в складовете, където те могат да следят, където те приемат от вносители."
Русенските фармацевти не са доволни и от начина, по който е решено да се въведе европейският стандарт за контрол на фалшивите лекарства, без да се помисли за важните стъпки преди това.
Бедрос Пехливанян, собственик на верига аптеки в Русе: "Смея да твърдя, че само един малък кръг от хора, които бяха в Управителния съвет на съюза на фармацевтите, без да се допитат, абсолютно без да вземат мнението на широката маса колеги, които са, те изразиха готовност, че България може да бъде включена в първия пилотен, мисля че от 6 държави, такъв проект, който може да стартира верификацията. И бяха налице още веднага от Румъния и от Гърция същата процедура за отлагане."
Голяма част от аптеките в Русе вече имат от новите четци, макар и лекарствата с нови баркодове да се броят на пръсти. И се надяват, че както те правят стъпки, за да изпълнят държавните разпоредби, така и е държавата ще направи, за да ги подкрепи и въведе електронното здравеопазване.
А всъщност въвеждането на новия софтуер се оказва проблем. От една страна много от аптеките в малките населени места се обслужват от фармацевти на възраст, които не ползват компютри, от друга – когато имаш малък оборот, по-трудно можеш да отделиш пари за допълнителна техника. И не на последно място – липсва качествен интернет.
Бедрос Пехливанян – собственик на верига аптеки в Русе: "Такъв софтуер, такава свързаност да бъде предоставен по някакъв начин от държавата, за да гарантира и на тези малки населени места достъп до фармацевтична помощ."
Голяма част от аптеките в Русе вече имат от новите четци, макар и лекарствата с нови баркодове да се броят на пръсти. И се надяват, че както те правят стъпки, за да изпълнят държавните разпоредби, така и е държавата ще направи, за да ги подкрепи и въведе електронното здравеопазване.
Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във
Facebook
и
Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube
Вече може да ни гледате и в
TikTok
Намерете ни в
Google News