Фотографска изложба на Фабио Бучарели

В предаването
Части от предаването
Всички броеве

Изложбата "The Dream", която се открива тази вечер в 18.00 часа в галерия "Фотосинтези", ще ни покаже фотографии на италианския фотограф и журналист Фабио Бучарели. Ще бъде представена и книгата му със същото заглавие. За това ще разговаряме с автора, както и с модератора Алексей Пампоров.

Фотографът е наш гост, за да ни запознае с идеята си за изложбата и едноименната му книга. Бучарели и носител на едни от най-престижните награди за документална фотография в света и е победител в конкурса "Снимка на годината за 2016".

Проектът му "The Dream" започва през 2011 г. започва с пътуване в Северна Африка и Близкия изток. Целта на фотографа е да документира причините и последиците от унтовете и войните, станали известни като "Арабската пролет".

vlcsnap-2016-05-17-09h49m38s207"Първата криза с бежанците всъщност започна през 2011 г. вследствие на Арабската пролет. Тогава започнах да пътувам в Либия, в Сирия, в Египет, Тунис и видях там наистина, на място какво означава да бъдеш бежанец и най-важното - причините, поради които хората бягат", казва Бучарели. Той е убеден: основната причина е войната. Иначе всички искат да останат в собствените си домове, но войната не им го позволява. Той обяснява заглавието на книгата си "The Dream" /"Мечтата"/. "Мечтата", защото това е единственият истински двигател, който кара хората да бягат - мечтата да имаш спокоен дом, живот, да имаш семейство да намериш работа. Без тази мечта хората не биха имали сила да изоставят собствената си страна и да поемат този дълъг път. Единствената причина да бягат е, че "не можеш да живееш под бомбите".

Бучарели определя емиграцията като исторически процес, който се повтаря. И италианците са били емигранти, това става и на Балканите след Балканските войни. По думите му езикът на фотографията, който той използва, иска да остави свобода за мисълта - тези фотографии трябва да ни оставят извън пространството, да ни оставят да мислим. Книгата е изцяло с черно-бели фотографии, защото по мнението на Бучарели, те могат да бъдат по-добър проводник за чувствата в сравнение с цветните снимки. Той смята, че черно-бялата снимка те изважда от времето и място.

Алекvlcsnap-2016-05-17-10h15m10s161сей Пампоров, който ще води дискусията при откриването на изложбата и представянето на книгата на БУчарели тази вечер, говори за гледните точки чрез фотографията към бежанската криза. Според Пампоров в заглавието на книгата-албум има чудесна метафора - на английски "мечтата" означава и "сънят". Тази книга е чисто концептуално изкуство, убеден е модераторът. "Сънищата на тези хора са свързани с местата, от които са избягали", каза той като потвърди тази мисъл с примери от разговори с бежанци в София: те сънуват своите страни, а се събуждат тук, на хиляди километри оттам. Пампоров е убеден, че Бучарели, пребродил всички зони на конфликти в Северна Африка, В Южен Судан, на границата между Сирия и Турция, където е военният конфликт с кюрдите, дава много важна гледна точка за проблема с бежанците. Тя ще промени представите ни за мигрантите и ще ни даде един нов, човешки поглед към ситуацията.

Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад