Френски хирурзи оперират деца с тежки лицеви аномалии в Пловдив

В предаването
Части от предаването
Всички броеве

Двама френски хирурзи съвместно с български лекари помагат на деца с тежки лицеви аномалии в Университетската болница „Свети Георги“ в Пловдив. Чуждестранните лекари ще правят операции и през следващата седмица. Пловдивската клиника е единствената в страната, в която се извършват подобни сложни интервенции.

Френските хирурзи Филип Пелерон и Патрик Делев оперират в пловдивската болница повече от 20 години. Двамата работят в университетската клиника във френския град Лил. У нас за една седмица те са прегледали 20 деца с лицеви аномалии, опирали

са седем.

"Редки аномалии, при които имаме съчетание между функционални проблеми, свързани със здравето, с развитие на мозъка и външния вид. На едно от тези деца направихме изследване, което го няма в България, което се казва полисомнография. Проследява се по време на сън дали прави спиране на дишанията и това дете, ако не се оперира, има риск да не оживее в някакъв момент. Така че

лечението, което правим тук е с цел да се подобри дишането, тъй като носните ходове и цялата дихателна система е стеснена", обяснява проф. д-р Юрий Анастасов – началник на Отделението по пластична и краниофациална хирургия.

В повечето случаи лицевите аномалии затрудняват говора и дишането на детето. Лечението на децата е оперативно, а те остават под лекарско наблюдение до навършване на пълнолетие. Професор Филип Пелерон казва, че и досега поддържа контакти с пациентите, оперирал преди години.

"Лечението на едно дете, което се ражда с малформация, трае 18 години. Завършваме неговото лечение, когато стане възрастен човек. Аз лекувам тези пациенти от много години напълно сам. Аз идвам за случаи, които са много редки. Но не е само хирургията. Тя е една малка част от нещата. Има много работа, свързана с психолози, ортодонти, логопеди и това е една работа на екип. Тук в болницата наистина има един добър екип. Идвам, правя една операция, но оставаме в контакт, обменят се скенер, образни изследвания, говорим си по скайп. Въпреки че аз идвам веднъж годишно, съм в контакт с пациента през цялата година", разказва проф. Филип Пелерон – пластичен хирург.

Операциите се заплащат от Здравната каса. Фонда за лечение на деца в чужбина покрива пътните и престоя на двамата френски хирурзи. Лекарите казват обаче, че има много нередности в здравната ни система, която усложнява лечението на пациента.

"Тъй като не ни е всекидневие, смятаме, че е нещо, което си заслужава да го направим, независимо, че много от тези пътеки са лошо остойностени. На практика се делят на три клиники и целта е, че няма да останат много такива ентусиасти като нас, защото ние самите също се демотивираме във времето", споделя проф. д-р Юрий Анастасов.

Във Франция лечението на пациенти с лицеви малформации се поема изцяло от държавата.

В България от 3 години има Национален регистър за малформации, в който попадат 3000 пациенти. През миналата година са регистрирани 95 нови случая. Много от децата с такъв проблем обаче не стигат до лекарите, тъй като живеят в домове за сираци.

Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад