Два дни продължи срещата на външните министри на Г-7 в германския град Любек, която традиционно предизвика граждански протести. Какви са резултатите от нея и защо тази среща на върха предизвика толкова бурни дискусии в международен мащаб – разговор с Йорданка Йорданова от Дойче Веле в Бон.
Основната цел на срещата на Г-7 в Любек беше преди всичко да подготви срещата на върха на Г-7 през юни в замъка Елмау в германската провинция Бавария. Т.е. обсъдените теми и изявления в Любек са само основата, върху която ще се водят важните разговори на срещата на върха през юни.
Това е така, вероятно не бива и да подценяваме срещата, която предизвика толкова бурни реакции?
Не, не бива да омаловажаваме срещата на външните министри в Любек. Както каза германският външен министър Франк-Валтер Щайнмайер, погрешно е да се смята, че подобни срещи служат само за съчиняването на дълги декларации и за изстъпването с гръмки изявления. Такива срещи на върха са една от редките възможности дипломатите да разговарят за актуалните проблеми като Украйна, Иран или Йемен, при това - спокойно, без да ги притиска времето. Та нали дипломацията тъкмо с това се занимава: да обсъжда със спокоен и умерен тон възможните решения на актуални проблеми. И ако външните министри на най-важните индустриални нации не си сверяват часовниците именно на такива срещи, това би било пагубно за световната политика.
Кое се открои като тематика в Любек?
На срещата на Г-7 бяха обсъдени всички настоящи световни проблеми – от ситуацията в Украйна, преговорите за иранската ядрена програма, сблъсъците в Йемен, през борбата срещу терористичната организация „Ислямска държава”, до епидемията от ебола в Африка. Освен това в рамките на германското председателство беше поставена за първи път темата за морската сигурност. Почти четири хиляди кораби плават под германски флаг в световните води. Това означава, че всеки 10-ти кораб в морето е германски. Групата на Г-7 обеща да се заеме сериозно с подобряването на ситуацията в някои региони, където пиратството създава огромни главоболия. Освен това въпросът с трафикантите, които превозват нелегално бежанци към по-богатите държави, според външните министри трябва да бъде решен заедно както с транзитните страни, така и с държавите, от които идват бежанците. Нека не забравяме, че и България е сред транзитните страни.
Резултатът от срещата в Любек е общо изявление, дълго 17 страници, в което ситуацията в Украйна е важен акцент. Външните министри заявиха, че санкциите срещу Москва ще бъдат вдигнати, само ако Русия изпълни задълженията си по споразумението за прекратяване на огъня, подписано в Минск през февруари и занапред уважава суверенитета на Украйна. Външните министри приветстваха факта, че Украйна и Русия предприемат първи стъпки към прилагането на споразумението за прекратяване на огъня, но добавиха, че е нужен съществен и бърз напредък по неуредените въпроси.
Те призоваха всички страни да изпълняват споразумението, като очакват от тях по-нататъшен и действителен напредък по спазването на прекратяването на огъня и изтеглянето на тежките оръжия от фронтовата линия.
Русия трябва да използва "значителното си влияние" върху сепаратистите в Украйна, се посочва още в декларацията.
Може би тук е моментът да кажем, че Русия не участва на тази среща на върха?
Да, така е. Пред музея на Ханзата в Любек, където се състоя двудневната среща, липсваше руският флаг. Заради политиката ѝ към Украйна Западът блокира участието на Русия на срещите на върха. Германският външен министър Франк-Валтер Щайнмайер каза, че никой няма интерес Русия да бъде изолирана под каквато и да е форма. Той дори допуска, че Москва ще възстанови членството си в Групата на осемте, но залогът е именно регулирането на положението в Украйна.
Друг е въпросът дали Русия изобщо има нужда да участва на подобни срещи на върха. Според мнозина наблюдатели на Путин не му трябват нито от Г-7, нито Г-8, дори обратното. В същото Москва много добре знае, че Западът винаги ще има нужда от Русия, когато трябва да бъдат решени важни въпроси. Било в борбата срещу ислямистките организации, в предотвратяването на ядрените амбиции на Иран или пък за поддържането на крехкото примирие в Източна Украйна.
Нека не премълчаваме и още нещо. Срещите на Г-7 или Г-8 от десетилетия предизвикват остра международна критика. Протести имаше и сега в Любек. Един от основните аргументи на критиците е, че Г-7 всъщност са просто 7 държави, които не могат да говорят от името на мнозинството на световното население. А сега пък, без Русия, съвсем не са в състояние да намерят ефективни решения на повечето проблеми. Този медал обаче има и обратна страна. Именно защото представляват най-важните индустриални нации в света и разполагат с много повече ресурс от всички останали, тези седем държави носят огромна отговорност за международната ситуация и за решаването на конфликтите, застрашаващи световния мир.
Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във
Facebook
и
Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube
Вече може да ни гледате и в
TikTok
Намерете ни в
Google News