Георги Марков подкрепи призива за саморазпускане на ВСС

В предаването
Части от предаването
Всички броеве

Георги Марков, бивш конституционен съдия, коментира в "Още от деня", че в България стана едно чудо - обикновено Народно събрание от 40 партии успя да постигне три четвърти мнозинство и се извърши конституционна съдебна реформа. "Основно тя се състоеше в разделяне на Висшия съдебен съвет на две колегии - съдийска и прокурорска, прие се, че в тези две колегии парламентарната квота ще се избира с 2/3 мнозинство", каза Марков и посочи, че беше редно в една преходна разпоредба да бъде прекратен мандатът на действащия ВСС, който е избран преди конституционната промяна, и да се даде срок на законодателната власт да приеме промени в Закона за съдебната власт. Според него, не се е събрало такова мнозинство от 3/4, за да има тази преходна разпоредба. "Така се изправихме пред поредния български парадокс - направихме конституционна съдебна реформа под отлагателни условия, т.е. разделяме ВСС на колегии, ще го избираме по нов начин, но не сега - 15 или 16, а чак есента на 17 година", поясни бившият конституционен съдия и подчерта, че затова подкрепя изявлението на ГЕРБ и Реформаторския блок да поставят въпроса пред ВСС наистина да направят една крачка встрани и да се състои нов избор на ВСС по новите правила, след като се извърши законодателна промяна, която може да стане и много бързо, да не оставят нещата до 2017 г.

На въпрос дали няма намеса на законодателната власт в работата на съдебната, Марков подчерта, че има разделение на властите, но сме парламентарна, а не съдебна република, има конституционни законодателни промени, поради което счита, че магистратите от ВСС ще останат в историята, ако се дръпнат. И призова колегите си към колективен акт, за да не остават промените за 2017 г. Става въпрос за членовете на ВСС без главния прокурор и без председателите на ВКС и ВАС, които са членове по право.

На въпрос ще можем ли да очакваме след промените в съдебната власт справедлив, бърз, честен наказателен и граждански процес, Георги Марков коментира, че трябва да се извършат промени в процесуалните закони, чистият вариант е бил прокуратурата да си заеме самостоятелно място в Конституцията, в отделна глава "Държавно обвинение", съдебната власт да си бъде само съдът.

vlcsnap-2016-01-26-19h52m03s69По телефона в предаването се включи Ясен Тодоров, председател на Етичната комисия на ВСС, който коментира призива на ГЕРБ и Реформаторския блок за саморазпускане на Съвета. Той не се съгласи с Георги Марков, като уточни, че с промените в Конституцията бяха приети и преходни разпоредби, които детайлно разписват съдбата на настоящия ВСС, а именно, че той трябва да изкара мандата си, дава се срок от 3 месеца да се направят промените в закона за съдебната власт и след този 3-месечен срок настоящият състав на ВСС да се раздели на прокурорска и съдийска колегия. "Считам, че както членовете на ВСС не правят призив към правителството и към законодателната власт да подават оставка, не е редно представителите на другите две власти да го правят по отношение на съдебната", заяви Тодоров. Той призова народните представители да спазват нормите, които са приели само преди месец.

"България не е загубена, защото за втори път виждам на семинар на партия ГЕРБ толкова одухотворени българки, толкова красиви - от различни поколения, толкова ентусиазирани" - така изрази оптимизма си за бъдещето на държавата след участие като лектор на този форум на жените от ГЕРБ бившият конституционен съдия.

Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад