ГЕРБ след президентските избори. Говори Томислав Дончев
Равносметката от изборите. Правителството на ГЕРБ в оставка. Гостува Томислав Дончев, вицепремиер.
Бюджетът на правителството, което подава оставка, се гледа днес в парламента. Защо кабинентът реши така?
Според Дончев от гледна точка на политическата логика би било редно бюджетът да се изтегли, защото това е виждането за управлението на държавата през следващата една година. Това обаче би било безотговорно в сегашнната ситуация, когато вероятно ще има бъдещи кабинети, временни правителства, държавата да се остави без бюджет. В такива условия Народното събрание не може да пиреме бюджет по редица причини - първо няма кой да го внесе. Освен това бюджитът е много сложна конструкция, обясни вицепремиерът.
По отношение на оценката за изборите Дончев каза, че резултатът на ГЕРБ е следствие не само от недобра кандидатура и недобра кампания, а от начина, по който управляващите са се държали през последните две години. "Щом сме загубили, щом резултатът е такъв, очевидно имаме проблеми, включително и с това, което сме представили като управление през последните две годни." И въпреки че, според Дончев, направеното е добро, "очевидно то се разминава с вижданията на част от хората". Тук, по думите му, е политическият урок, който трябва да бъде научен.
"Един политик нито може да обвинява хората, че не са го разбрали, нито има правото да им се сърди", смята вицепремиерът.
Защо въпреки относителната икономическа стабилност и дори растеж, хората не са доволни от управлението на ГЕРБ? Като припомни, че ръстът за 2015 година е 3.6 или един от най-високите в Европа, Дончев изтъкна, че трябва да мине известно време, за да усетят хората този икономически растеж. Според вицепремиера, другият проблем в България е социалното разслоение - но не на ценностно ниво, а на ниво доходи. Той е на мнение, че националното богатство е несправедливо разпределено между различните обществени кръгове и "всъщност, задачата на задачите е как се решава този проблем". Дончев не смята, че социалната политика е единственият инструмент за това. Не повишаването на данъци и преразпределянеато им сред неработещите ще реши проблема, а намирането на начини да се активизират неактивните, неработещите, тези, които не искат и не могат да работят.
Според Дончев проблемът със справедливостта е дори по-остър от проблема с доходите. ".. А е безспорен факт, че и в обществото има подобно настроение, не без основание - че българското общество и българската държава не е докрай справедлива." Този проблем, както и битовата престъпност, обаче "не може да се реши само на ниво държавен апарат и законодателство, а има и чисто обществени и граждански процеси, ако искаме да имаме справедливо общество".
Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във
Facebook
и
Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube
Вече може да ни гледате и в
TikTok
Намерете ни в
Google News