Годината през перото на Георги Господинов

В предаването
Части от предаването
Всички броеве

През 2014 година книгата "Физика на тъгата" излезе на немски, а също и в Италия, стигна до финала на четири международни литературни конкурса, но най-хубавото, което се случи е наградата на Gregor von Rezzori и оценката на един голям писател и културолог Алберто Мангел, както и срещите с хора в Италия, които бяха прочели книгата, това сподели в студиото на "Денят започва" писателят Георги Господинов и допълни: "аз бях като пътник, който върви след книгата си и се среща с хора, които вече са я чели".

В репортажа на Деница Иванова "Историята на писателя Георги Господинов" неговият брат Бойчо Георгиев разказа, че едва четиригодишен Георги започва да чете "Записки по българските въстания", а на 7 вече има публикувано стихотворение.

По повод репортажа Георги Господинов призна, че обича да се завръща в Ямбол, защото "човек винаги има в онова изначално място, там, където са родителите, където е брат ми".

На въпрос защо отказва министерското кресло, Георги Господинов отговори, че това не е негова работа и не мисли, че ще е добър в това. Той каза, че културата може да бъде "лепило" и да слепи едно разпадащо се общество. По думите му в България започват да се случват много положителни неща в сферата на културата. "Продължават да се появяват книжарници, които стават хубави места на премиери, на срещи". Той посочи, че все повече млади хора четат и търсят срещи с писателите, което е валидно и за представителите на всички професии и прослойки на обществото. Можем да говорим за "завръщането на четящия човек".

Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад