За сигурността на ин витро оплождането

В предаването
Части от предаването
Всички броеве

Дни преди нова година стана ясно, че клиника за ин витро оплождане в Холандия е допуснала грешка, в резултат на която над 20 семейства може би ще отглеждат чужди деца. Повече за този скандал в "Здравето отблизо".

Медицинският център към университета в Утрехт откри, че 26 жени вероятно са оплодени с чужд генетичен материал, а не с този на партньорите им. Объркването засяга двойки, които са се подлагали на процедурата между април 2015 и ноември 2016 г., като половината от жените вече са забременели и родили. Става въпрос за вид ин витро процедура, при която сперматозоид се инжектира директно в яйцеклетката и се използва генетичен материал и от двамата родители.

Скандалът е грандиозен, но не е прецедент в историята на ин витро оплождането. През април 2014 година в болница Сандро Пертини в Рим също е била оплодена жена с чужд генетичен материал. Тя не е била уведомена за проблема, докато не достигнала третия месец от бременността. Здравното министерство на страната е провело разследване клиниката е преустановила тази дейност. През 2012 година пък в Сингапур майка успява да осъди ин витро клиника, тъй като ражда дете с негроидни черти, въпреки че съпругът ѝ е европеец. През 2009 г. жена в Охайо, на която са имплантирани грешни ембриони, ражда момченце, след което го предава на биологичните му родители. След размяна при ин витро оплождане през 2000 г. в Сан Франциско на една жена също са имплантирани ембриони на друга двойка. Подобни грешки през последните години са се случвали и в САЩ и Холандия.

Лекарите твърдят, че са взели всички предпазни мерки, за да не се стигне до объркване на материала. Човешки грешки обаче не са изключени. Обикновено центровете за ин витро определят тези случаи като процедурни грешки, но какво се случва със семействата след това? Кой поема отговорността? Възниква и въпросът, при грешка, открити по-късно във времето, кои са истинските родители на детето? Българският Семеен кодекс е категоричен, че произходът се определя от раждането, независимо от това чий е генетичният материал. По света решенията са противоречиви. Въпросът кои са истинските родители на децата родени след процедурни грешки остава без отговор.

В студиото на предаването казуса коментират Таня Милачич - ръководител лаборатория "Ембриологичен и андрологичен сектор" в ин витро клиника, и юристът Стоян Ставру.

Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във Facebook и Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube
Вече може да ни гледате и в TikTok
Намерете ни в Google News

Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад