Граждани и кметове против създаването на Национален парк "Българско Черноморие"

В предаването
Части от предаването
Всички броеве

В Бургас граждани и кметове на общини по Южното Черноморие се обединиха против решението за създаване на Национален парк "Българско Черноморие". Според хората обсъждането нарочно е направено само три дни преди крайния срок за подписване на решението за създаване на новия парк. Насроченото обсъждане беше провалено, а министерските експерти - изгонени. Зад създаването на такъв парк хората прозряха национализация на земите им. Какво се случи в морския град провери репортерът Веселин Григоров за "Денят започва".

Заседанието трябваше да се проведе в Областната управа. Присъстващите, обаче, категорично отказаха да чуят експертите на МОСВ. След половинчасово остро противопоставяне държавните служители бяха принудени да си тръгнат.

Мотивите за отказ на общественото обсъждане хората обясниха с явната, според тях, цел да бъдат насилствено взети частни и общински земи по Черноморието.

"Направи се една демонстрация как не трябва да се вземат решения. Никой от присъстващите не е съгласен да даде земите си за залог", коментира Донка Китанова.

"Това е скрита колективизация. И го правим в момент, когато хората са на полето", заяви Войнов.

"Поморийското езеро, което не можаха да ни го вземат, сега се опитват да ни го вземат чрез парк "Българско Черноморие", крайбрежния булевард на Поморие - парк "Българско Черноморие". Ами вземете ни целия град", коментира кметът на Община Поморие Иван Алексиев.

"99% от населението на общината ни живее точно в тази двукилометрова ивица. Целият поминък, абсолютно всичко на Царево е свързано с Черноморието", заяви заместник-кметът на Община Царево Станислав Добрев.

"Факт е, че решението е взето от Народно събрание юни месец миналата година и там е заложено, че трябва да се направят обширни обществени обсъждания и решението да влезе в сила на 13 юли 2014 година. Една година някой да е чул за това нещо и тази идея", запита кметът на Приморско д-р Димитър Германов.

"В нито една Община тези хора нямат намерение да дойдат, да се срещнат с гражданите, да се обсъди, както му е редът", категоричен бе Кирил Димитров.

Само журналистите пожелаха да чуят гледната точка на експертите.

"Тук е направено проучване на БАН, която се е базирала на биологическите характеристики на дадени територии, а не са разсъждавали това частни земи ли са, общински ли са. Тази идея подлежи на корекция, това не е, че ще се обяви в тези размери", обясни експертът на МОСВ Михаил Михайлов.

Хората заявиха, че Законът за Черноморското крайбрежие и законите за защитените територии носят достатъчно регулационен характер и идеята за новия парк е опит за национализация.

Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад