Грижа за защитени територии

В предаването
Части от предаването
Всички броеве

През изминалите почивни дни доброволци почистиха трите диви плажа Корал, Карадере и Иракли, които бяха обявени със закон за първите плажове за природосъобразен туризъм у нас. Природозащитници обаче настояват да се забрани и строителството в частните земи зад тези плажове с цел да се съхрни природата там. Така и понятието плаж за природосъобразен туризъм би се изпълнило с реално съдържание, де факто, а не само де юре. Как изглеждаше почиствавнето на един от дивите плажове Корал - вижте през обектива на Цвета Младенова.

"Ние имаме нужда от тези плажове, имаме нужда да сме тук, да практикуваме любимите си спортове, имаме нужда от плажната ивица, от свободата."

Кирил Петков - Сдружение "Да запазим Корал": "Много се радвам, че двете дъщери ме придружиха - бяха част от един отбор от 50 човека, от които 20 деца и те самите активно чистиха плажа. Хубавото беше за мене, че на такава ранна възраст е важно да се възпита, че тези плажове имат нужда от грижа, че са важни и човек трябва да полага истински усилия за тях, а не само примерно да лайква на Фейсбук."

Атанас Русев - Сдружение "Да запазим Корал": "Това е само първата стъпка към една по-сериозна философия, която трябва да навлезе по нашите земи - че ние имаме и природа, която трябва да съхраняваме и която трябва да опазваме и защитаваме, защото за момента единственото, което се е случвало по това черноморие е че е изниквал бетон на всички места."

Бианка Стефанова, спортен клуб за сърф и сноуборд: "От 4 години насам живеем по 6 месеца в годината, живеем тук на Корал. Ние всъщност сме сноуборд клуб, който тренира 12 месеца в годината и част от кондиционните ни тренировки включват хавайски сърф. Именно животът ни тук на плаж Корал, децата живеят 3 месеца. Някои от тях станаха дори републикански шампиони за България, 4 деца участваха в държавния календар, за този сезон имаме 15 медала, от които 7 златни, просто те са истински шампиони. Основната ни цел на нас като треньори и като спортен клуб е да научим децата как да живеят, как да бъдат истински хора, как да бъдат добри хора. За първи път имаме в България плажове със специален статут и е много важно като следваща стъпка и промяна, може би в същия закон, поне 500 метра или километър зад самата плажна ивица на тези 3 плажа, да бъдат обозначени като запазена територия без право на строителство. Това не е национализиране или взимане на земята от частните собствените, не. Това е

просто една регулация какво е възможно тези частни собственици да правят на тези земи. Преди 3 години точно на 3. юни ние подадохме в МОСВ експертни оценки и всички необходими документи, за да се обяви това място за защитена територия. Чакахме не знам колко месеца, за да ни отговорят, че тъй като това е урбанизирана територия - на нея по закон не може да се направи природна

забележителност, което граничи абсолютно с абсурда, защото на много места има урбанизирани територии, където има защитени територии. Така да се каже поеха една топка и я хвърлиха в тъч.

Много е хубаво Министерството на туризма да ни помогне със слагане на знаци, обозначаване, с бариери за влизане на коли - да стане една координирана стратегия, която заедно да се прави, за да можем природосъобразността на този плаж да бъде реална, а не само в закона. Когато няма контрол естествено, че се притесняваме и то вече ги има. Хората си ходят с АТВ-тата по дюните, газят това, което ние се опитваме да защитим. Хората с джиповете си паркират джиповете до самото море, пак природата се унищожава и все едно ние нищо не сме постигнали."

Никола Манолов, треньор в спортен клуб за сърф и сноуборд: "Боклукът се прави от плажуващите хора, които идват от околните градчета като Китен, Лознец, Царево. Миналата година основен проблем беше това, че самите камиони, които изхвърлят боклука не слизаха до самия плаж. Бяхме принудени да изхвърляме сами боклука с наши средства и методи. Очаквам, че ако държавата е взеле в правомощията си, т.е. да осигури спасители, почистване на плажа, да осигури извозване на боклука, медицински пункт и т.н. - това нещо ще трябва да го направим ние. Ако държавата не може да въведе ред на този плаж, ще си го направим ние реда. Представете си колко ще е хубаво да има България туристическия продукт на тези 3 плажа да имате екокъмпинзи отзад, всичко е координирано, няма

мръсотия. Но наистина, докато нямаме пълната координация с държавните институции - да има обозначаване, да има табели, да има такива специални екопътеки даже плюс земите зад самата плажна ивица да бъдат протектирани, сме още много частичо в стратегията, която би трябвало да даде всъщност конкурентен туристически продукт."

Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад