Грижите за психично болните - проблеми и мерки

В предаването ще видите:

В предаването
Части от предаването
Всички броеве

Млад психичноболен мъж нападна момичета в Пловдив.
Мъж с психично разстройство се барикадира за втори път в дома си. Взе за заложници родителите си.

Зад тези сюжети от информационния поток се крият съдбите на болните, на техните близки, приятели, съседи. Те буквално се страхуват да признаят и да потърсят помощ. А от проблемите на психично болните сякаш бяга и цялото ни общество.

Д-р Венелина Динчева – психиатър в Центъра за психично здраве – град Пловдив: "Не съм съгласна с думата толерантност и ние я възприемаме като безразличие. Всички сме проблемни, ако не обърнем внимание, че някой не се държи добре, че саморазговаря, че стои някъде сам и пуши марихуана, че се смее сам - това са първите подсказки, че той има проблем."

След диагнозата идва и отхвърлянето, а това още повече кара болните да се чувстват изоставени.

Елена Иванова – социален работник и психотерапевт в Центъра за психично здраве – град Пловдив: "Още при първото издаване на болничния лист, като видят от къде е, при първа възможност гледат са се освободят от тях, остават без работа. Голям процент от нашите пациенти наистина живеят в мизерия и това са хората, които нямат подкрепа от техните близки, които са без семейста или семейството се е отказало в буквалния смисъл от тях."
Д-р Венелина Динчева – психиатър в Центъра за психично здраве – град Пловдив: "Когато един пациент страда от психично заболяване, той най-често влиза в хронично състояние и оттук нататък почва еднотипността на сюжета. Много често през някакво гневливо или агресивно поведение се връщат при нас с бъзра помощ, полиция, което не е добре и за тях, и за нас като лекари. Пациентите, попадащи в нашето отделение, биват възстановявани в рамките на няколко седмици, след което ние срещаме големи затруднения с осъществяването на поддържаща терапия. По една или друга причина семействата трудно се справят с тази ежедневна грижа"
Елена Иванова – социален работник и психотерапевт в Центъра за психично здраве – град Пловдив: "И сега в момента имам такъв случай, обадихме се на майката, пациентът е изписан, тя отказва да дойде да го вземе. Сега се налага пак да го транспортираме ние до вкъщи."

Според лекарите трябва да се промени моделът на работа след изписването от болничното заведение.

Д-р Венелина Динчева – психиатър в Центъра за психично здраве – град Пловдив: "За мен се губи връзката със социалните по места по общините, вероятно има проблем бройката. Настаняването в различни домове за психично болни и защитени жилища е стъпка, която е продиктувана от необходимостта те да са под грижи или от липсата на семейства. Единственият проблем е, че те се бавят във времето и ние не може да ги изпишем и да ги оставим в нищото, но сроковете са месеци. Ние не можем да ги държим по 4 месеца, той развива хоспитализъм и все по-трудно се адаптира."

Специалистите признават също, че за лечението на пациентите с психични проблеми са необходими много средства, които не се връщат обратно в системата.

Д-р Венелина Динчева – психиатър в Центъра за психично здраве – град Пловдив: "Цялото общество сме длъжници на хората с психически заболявания, защото ги изтикахме, минахме към фазата - те не съществуват, значи няма проблем, те са същите като нас, имат лошия шанс да боледуват от тежки хронически заболявания и се нуждаят от нашата помощ като хора и професионалисти, като общество."


В студиото на "Денят започва" проблемите на тези болни коментираха д-р Цветислава Гълъбова и д-р Калоян Куков.

"Горчивата истина е, че държавата е абдикирала от грижите си за тези хора. От години ние сме в дъното на всякакви статистики относно грижите за хората с ментални проблеми и нищо не се променя, нищо не се работи по въпроса. Дават се някакви пари там - давам го като отношение - даваме ви там едни пари, вие се оправяйте както можете. Тези хора са дискриминирани - и по отношение на местата, където се лекуват, и по отношение на достъпа си до амбулаторен лекар, като неосигурените на практика нямат достъп", подчерта д-р Гълъбова.

Няма изградена структура за реинтерграция на тези хора, проблемът е комплексен, от една страна е финансирането, от друга страна да обърнем внимание на специалистите в тази област, отбеляза д-р Калоян Куков.

"Истината е, че няма достатъчно подготвени специалисти", каза той

Още за проблемите на психично болните и тяхното лечение и интегриране вижте във видеото.

Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във Facebook и Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube
Вече може да ни гледате и в TikTok
Намерете ни в Google News

Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад