И лекарите в Пловдив обмислят протести

В предаването
Части от предаването
Всички броеве

Спешните лекари от Пловдив са солидарни с колегите си в София и напълно ги подкрепят в протестните им действия. Все още няма окончателно решение за протести на медиците в Пловдив, но подобни действия въобще не са изключени, коментираха от Центъра за спешна помощ. За проблемите в Пловдив разказа репортерът на "Денят започва" Николай Райшинов.

Проблемите в спешната помощ са едни и същи в цялата страна – ниски заплати, тежък труд и тотален отлив на кадри от системата, казват лекарите в Пловдив.

"Става въпрос за около 40% недостиг на кадри и той се задълбочава. Само през последния месец трима колеги заминаха за чужбина. Сега през месец юни още двама-трима започват специализация", коментира д-р Иван Стойнов, директор на Центъра за спешна помощ в Пловдив.

Напрежението на работещите в сектора ескалира след трагичния случай, при който докато чака да дойде линейка, почина млада фотографка. Спешните медици се опасяват, че заради силно редуцираните екипи не могат да гарантират, че няма да има други такива случаи.

"Естествено, като броят на екипите е по-малък, да се случват ситуации, в които не могат да стигнат до така желаното от всички време", сподели д-р Иван Стойнов, директор на Спешна помощ – Пловдив.

"Има тотална подкрепа за колегите в София. Тотално разбиране, защото на пръв поглед изглежда като злощастен инцидент, но той не е първият и води до една системна грешка, която най-накрая всички трябва да разберат. Ние сме заедно и при нас всеки ден има война. Истината е, че ние всеки ден се борим за някого", заяви Вили Батакчиева, фелдшер в Спешна помощ – Пловдив.

Ако държавата не поправи тази системна грешка, скоро в спешната помощ няма да останат лекари, казват от Спешния център в Пловдив. Ще се разчита единствено на парамедици, чийто статут обаче също не е уреден. По всичко личи, че вместо да се решават, проблемите на лекарите в Пловдив ще се задълбочават. Най-вероятно те ще трябва да поемат спешната дейност и на Асеновград. Спешното отделение в тамошната болница е пред закриване.

"Ние сме в съседен филиал. Подкрепяме колегите от Асеновград. Знаем колко им е трудно. Общината е от над 100 000 души. Просто натовареността ще стане още по-огромна", заяви още Вили Батакчиева.

Болницата в Асеновград е общинска. Само от спешното отделение загубите са за над 220 000 лева годишно – сума непосилна и за лечебното заведение, и за Общината.

"Бях на разговор с кмета. След всички тези перипетии, които преминахме, разбрахме се да търсим финансиране и да се помъчим да съживим структурата – да остане да работи тя", коментира д-р Иван Червенков, директор на МБАЛ Асеновград.

След надигналото се напрежение лекари от Спешна помощ в Пловдив ни предоставиха кадри, които показват през какви препятствия преминават спешните медици, докато стигнат до най-отдалечените места. По думите им заради такива трудности много от колегите им се отказват от професията.

Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад