И във Варна искат някои общински пътища да са без винетка

В предаването
Части от предаването
Всички броеве

Марин Урумов живее във варненското село Константиново, което е съставна част от Община Варна.

Марин Урумов, жител на с. Константиново: "Реално между табела и табела Константиново - Варна е 11 километра, горе-долу колкото е разстоянието от центъра до Владславово. Не е редно."

Твърди, че откакто са въведени винетките, кметовете на околните села правят устни договорки с контролните органи да не глобяват за липса на винетки. Това обаче не винаги се спазва.

Марин Урумов, жител на с. Константиново: "Моя братовчедка я глобиха и за други хора от селото знам, че са глобявани. Мен също ме спряха и ме питаха защо съм без винетка. Аз им казах на полицаите, че има договорка, и ме пуснаха. Но те си знаят много добре, а това винаги оставя вратичка да бъдат глобявани хората."

Подобен е казусът и със село Звездица, където хората отново разчитат на устна договорка да не бъдат глобявани. Винетка трябва да има всеки, който отива до летище Варна, защото се качва на магистрала Хемус или пък ако иска да отиде на плаж на Златни пясъци.

На пътя, който води до гробищния парк на Варна, има табела "винетка", но никой не проверява автомобилите дали разполагат с такъв стикер. Именно заради гробищата хората в близкото село Тополи не си купуват винетки от както са въведени през 2005 година.

Зорница Георгиева, гл. експерт в Община Тополи: "Тополи е част от промишлената зона на Община Варна по общия устройствен план. Много хора от Тополи работят във Варна, други пък от Варна работят в Тополи. Това нещо трябва да бъде решено по някакъв начин."

Предложението столичани да не плащат за винетки, когато се движат по Северната тангента обаче предизвика вълна от недоволство. Много хора извън София да се почувстваха дискриминирани.

Марин Урумов, жител на с. Константиново: "Всички сме равни, но някои са по-равни. За тях да няма винетки, а за нас да има."

От Агенция "Пътна инфраструктура" обясниха, че по закон винетките са задължителни за всички, които се движат по републиканската пътна мрежа. А тя е такава между табелите край на едно населено място и начало на друго. Контролът пък е поверен на Пътна полиция.

Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във Facebook и Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube
Вече може да ни гледате и в TikTok
Намерете ни в Google News

Последни броеве

За ръста на доходите и инфлацията – как се справят домакинствата? 05:55, 20.09.2022 За новите любимки на България - златните момичета от ансамбъла по художествена гимнастика 05:55, 19.09.2022 Ще бъде ли пресечена порочната практика полицаи да покровителстват престъпници - гост министър Иван Демерджиев 05:55, 16.09.2022 На първия учебен ден - служебният министър на образованието проф. Сашо Пенов 05:55, 15.09.2022 За ръста на туристите през летния сезон и приоритетите в сектора - служебният министър на туризма Илин Димитров 05:55, 14.09.2022 Улеснение или проблем са електронните рецепти за отпускане на лекарства? 05:55, 13.09.2022 За мерките и проверките за незаконна сеч в Карловско - изпълнителният директор на Агенцията по горите Стоян Тошев 05:55, 12.09.2022 За горивата, доставките и цените - какви са предизвикателствата пред автобусния бранш? 05:55, 09.09.2022 От каква помощ имат нужда хората в потопените села? 05:55, 08.09.2022
Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад