Игра на нерви за Украйна
Украинските власти съобщиха, че страната е в пълна бойна готовност, а за 11 май е насрочен референдум в Донецка област. Как ще се развие кризата в Украйна от тук насетне? Какви ходове може да се очакват от "големите"? Ще се стигне ли до споразумение? В студиото на "Денят започва" темата коментираха проф. Нина Дюлгерова - преподавател по международни отношения, и политологът Димитър Димитров.
Новината за срещата на бившия германски концлер Шрьодер с Владимир Путин е поредният политически израз, че икономиката е по-силна от политиката, убедена е проф. Дюлгерова, а Димитров припомни, че наложените санкции нямат пряко действие, те са символични, но могат имат негативен ефект в дългосрочен план. Обстановката в Украйна е много сложна и руската средносрочна стратегия не е съвсем ясна. Кризата има прелюбопитни сюжети, свързани не само с Шрьодер, каза политологът и обобщи, че руската политика е много гъвкава и с не много ясно очертана цел, но перспектива тя е изключително антиевропейска, защото налага разделителни линии в Европа.
Според проф. Дюлгерова американската политика по отношение на Украйна създава много добри условия Русия да постигне цели, за които не се е надявала толкова скоро да осъществи. "Самият факт, че Крим стана част от Руската федерация, реши един генерален въпрос на Русия - който владее Крим, владее и Черноморския регион", отбеляза тя и добави, че вероятно "Русия ще постигне това, което САЩ искаше да й отнеме, а именно Украйна ще остане в постсъветското пространство като федерална държава, в която ще бъде спасена Западна Украйна, а не Източна".
Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във
Facebook
и
Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube
Вече може да ни гледате и в
TikTok
Намерете ни в
Google News