Илияна Йотова: Проблемът в Асеновград е и проблем на националната сигурност

В предаването ще видите:

В предаването
Части от предаването
Всички броеве
Илияна Йотова:
"Отделянето на компактни общности, които започват да живеят един свой живот, да правят една паралелна държава, да правят една държава в държавата, рано или късно дава много горчиви резултати. Вижте как изглеждат гетата в Западна Европа, къде се зараждат в момента всички тези радикални елементи, радикализацията на младите хора, които са изхвърлени от социалната система, от образованието и стават лесна плячка, за да им промиват мозъците. Кой с днешна дата може да каже, че ние сме застраховани от такива процеси? Очевидно не сме, защото първи такива опити бяха направени и едни безкрайни дела в Пазарджик се точат вече не знам коя година подред. Проблемът в Асеновград е и проблем на националната сигурност в страната. "И колкото по-бързо се вземат конкретни мерки, толкова по-добре."

По думите на Илияна Йотова война с институциите няма. От страна на Президентството не водим война с никого. Президентската институция трябва да се върне на мястото си и да покаже, че има държава и че тази държава е на всеки българин и за всеки българин. В този смисъл ние с президента Радев не искаме да водим война с нито една институция и изтеклите 6 месеца ясно показват, че можем да водим диалог с всички.

Илияна Йотова коментира и отношенията България - Македония и заяви, че на първо място иска да чуе коментара на българското правителство и на българския министър-председател. Много сериозна съпротива срещна добрият тон между България и Македония в Скопие. През последните дни пресата там беше залята с антибългарска реторика, каквато много години не бяхме слушали. Очевидно е, че има неизчистени въпроси и не е ясно дали подписването на договора за добросъседство ще стане на 2 август. България е заинтересувана от това на Западните Балкани страните да са ориентирани към членство в ЕС. "Естествено, че страната ни ще помага в този процес, но трябва да е категорично ясно, че ние ще бъдем точно толкова взискателни към нашите съседи, така както са били взискателни към нас, когато сме ставали член на Европейския съюз и компромиси не може да има. Не може да има компромиси нито с историческо минало, нито с поругаване на паметници. Но посещението на господин Заев, честно казано, и на мен ми вдъхна надежда, че и от македонска страна има вече различен тон в общуването между двете страни. Рано е още да се говори. Нека видим какви ще бъдат следващите събития."

Вицепрезидентът и бивш депутат в Европейския парламент Илияна Йотова се обяви за обществено обсъждане на конкретни политики на българското председателство на Съвета на ЕС. За пример тя даде политиката за Западните Балкани. "Нека говорим конкретно за приоритете си. Какво означава, че приоритет са ни Западните Балкани. Ще предложим ли членството им в ЕС? Нов план Маршал? Регионален съюз?"

Тя се обяви против избягването на национални теми като Шенген, които засягат не само България, а и други страни от ЕС.

Вижте целия разговор във видеото.

Акценти
Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад