Валери Димитров за контрола на Сметната палата върху харченето на партийни субсидии

В предаването
Части от предаването
Всички броеве

Текстът за отчетите в Закона за политическите партии развръзва ръцете на партиите и връзва ръцете на контрольора. Това заяви в студиото на "Животът и други неща" председателят на Сметната палата Валери Димитров.

Скандалните снимки на Волен Сидеров на плажовете в Куба по време на обсъждането на Бюджет 2014 предизвикаха бурни реакции и ни накараха да се запитаме - защо никой не търси съответствието между приходи и разходи, доходи. Дали това може да се окачестви като охолен живот на гърба на данъкоплатците? В студиото днес разнищихме всичко за контрола на Сметната палата върху харченето на партийни субсидии.

"Проблемът е, че Законът не предвижда достатъчно регламентация на разходите. Просто там отсъства такава регламентация. Има една пределно широка рамка, която превръща всеки разход на партията в законен", посочи Димитров.

Той обясни, че всяка партия прави годишен финансов отчет, който се заверява от регистриран одитор, който след това отива в Сметната палата за одит. Но този финансов отчети, макар и публичен, съдържа обобщена, агрегирана информация, с обобщени числа и трудно може да се разбере всеки един разход за какво е.

"Ето това е въпросът, че всъщност разходите на партиите не са публични, не са аналитично-публични. Не можеш да ги видиш разход по разход, за да прецениш до колко това са разходи, свързани с политически цели или с други цели", добави Валери Димитров.

Той коментира още, че Сметната палата не може да има съмнения, защото според закона всеки разход на партията е законен в рамката, очертана от Закона за политическите партии.

"Ако прочетете чл. 29, ще видите, че според този текст всеки разход на партията е законен - тя преценява. Тя може да дарява, тя може да прави всякакви разходи, до колкото те са свързани с техните политически цели. При тази уредба - пределно обща, която е изключително проблематична, защото тя не позволява всъщност контрол, защото развръзва ръцете на партиите и връзва ръцете на контрольора, защото при тази огромна свобода го няма баланса, а балансът е пълна публичност на всеки разход", каза още Димитров.

Той добави, че работата на Сметната палата е да направи един формален контрол главно с оглед на това дали се спазват най-общи забрани в Закона.

"Например Законът забранява партиите да извършват стопанска дейност, с определени изключения, да създават дружества, кооперации, да участват в тях и т.н. Според закона партиите не се третират като публично-правни организации, които да харчат средствата си по Закона за обществените поръчки. В този смисъл пред тях няма никакви ограничения. Те са много далеч от режима на бюджетните организации, които са в публичния сектор, които са обвързани от много строги правила и там е ясно какво е забранено и какво е позволено", уточни Валери Димитров.

Цялото предаване можете да видите ТУК.

Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад