Има ли розово бъдеще за българската енергетика – Илиян Василев и Явор Куюмджиев

В предаването
Части от предаването
Всички броеве

Илиян Василев, енергиен експерт, посланик в Русия (2000-2006), и Явор Куюмджиев, бивш зам.-министър на икономиката и енергетиката и бивш депутат от Коалиция за България и зам.-председател на Комисията по енергетиката в 42 НС, днес бяха гости в студиото на "Още от деня", за да разговаряме за бъдещето на българската енергетика.

Филмов_кадър от sample.20160519_185348.flvПо повод твърдението на министър Теменужка Петкова, че за първи път от много години насам загубата на НЕК намалява, Явор Куюмджиев заяви, че по време на интервюто си миналата седмица в "Още от деня" министърът на енергетиката е избягвала конкретиката. Той подчерта, че т.нар. "стабилност" на българската енергетика беше постигната с цената на един огромен нов дълг, който беше даден на американските централи и на българските ТЕЦ-ове. "Там г-жа Петкова забрави да каже, че това е мостови кредит. Той е само за 12 месеца. Това значи, че догодина по това време тези пари трябва да се върнат. Към тях трябва да се прибавят още към 1 млрд. лева, които бяха взети 2013 г." Куюмджиев обаче припомни, че в момента дългът на НЕК доближава 5 млрд. и компанията е в технически фалит. С новия дълг на БЕХ се прехвърли границата, в която тази компания може да обслужва кредитите си с приходите от присъщата си дейност. Предстои връщане на тези пари, а освен това не трябва да се забравя делото с Росатом, което не е ясно как ще приключи и делата, заведени от ЕВН и ЧЕЗ.

Филмов_кадър от sample.20160519_184847.flv — 1По думите на Илиян Василев оценяването на състоянието на енергетиката винаги трябва да бъде релативно, т.е. спрямо онова положение, в което тя е била преди една година или две години. Той беше категоричен, че не е редно да се извеждат каквито и да било мнения за състоянието на енергетиката въз основа на някакви баланси, още повече, когато те са текущи. Има счетоводни загуби и печалби. Големият проблем в енергетиката е, че бяха блокирани вътрешните финансови потоци, поради това, че нямаше разплащане с американските централи, които на свой ред не можеха да платят на Мини "Марица" и т.н. Защо "развръзването" на някои операции може да се счита за позитивен сигнал? Защото дълговете започнаха да се обслужват. Това от една страна е добре, но не трябва да се изпада в екзалтация, защото реалната работа трябва да се свърши тепърва. Енергетиката трябва да бъде преструктурирана така, че всяка една единица да бъде по-ефективна.

Вижте целия разговор във видеото.

Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад