Имат ли достъп пациентите до санаториумите?

В предаването
Части от предаването
Всички броеве

23 септември е последната дата за тази година, когато хората с хронични заболявания могат да заявят своето желание за постъпване в специализирана болница за рехабилитация по програми на Националния осигурителен институт. Болните искат държавата да удължи този срок и даде възможност на нуждаещите се целогодишно да имат достъп до медицински заведения за рехабилитация.

В лечебното заведение в гр. Сандански, специализирано за рехабилитация на заболявания на горните дихателни пътища, опорно-двигателен апарат и заболявания на периферната и централната нервна система, всекидневно постъпват нови пациенти за профилактика.

"Ние идваме за втори път. Поводът е болестта на детето ми. Той е с алергична астма и заради мен - заради сенната хрема, но жалко, както знаете детския санаториум е затворен", казва Анелия Тенева.

За разлика от програмите на НОИ, които са ограничени във времето, програмите, които предлага НЗОК могат да се ползват целогодишно.

"Майка ми също има нужда, тя иска да отиде на Павел баня по клинична пътека като пенсионер, просто е някакъв ад - не можеш да се уредиш. Може би година и половина се опитва вече да се добере до такова направление и няма как", разказва Анелия Тенева.

За да постъпи за лечение в болничното заведение, пациентът трябва да отговаря на изискванията на касата по алгоритмите, които са изработени за определените клинични пътеки.

"Пациентът ако не отговаря на изискванията на алгоритъма по клинична пътека, тогава не може да бъде настанен при нас. Трябва да ползва свободния прием, който е от финансова гледна точка неизгоден за пациентите, а клиничните пътеки са по 7-дневен престой за всяка от клиничните пътеки, за които имаме сключен договор", пояснява Красимира Граматикова – главна сестра и добавя: "Крайно недостатъчни. Най-малко 10 дни са необходими. Много от пациентите си доплащат по няколко дни, за да могат да направят този курс на лечение."

В болницата постъпват много деца за лечение със заболявания на горните дихателни пътища. При тези заболявания се провежда комплексно лечение и физиотерапевтични процедури, от които децата се повлияват много добре, но държавата не поема разходите за извършената дейност.

Красимира Граматикова: "Направихме постъпки за одобряване на пътека за белодробни заболявания към НЗОК, но тя не беше приета. Преди години лечението на децата е било субсидирано от държавата. Това вече не се случва от години наред и децата трябва да заплащат лечението си."

Минералната вода, която е от първа необходимост при балнеосанаториумите, в случая не може да се използва пълноценно, поради липса на басейн.

Красимира Граматикова: "Болницата не разполага в момента с басейн има една процедура, която е тръгнала. Не знам до къде са стигнали нещата, но изработен е проектът, взети са разрешителни, изобщо теренът е определен, но няма финансови средства за изграждането на басейна. Пациентите ходят и ползват басейните, които са в града, в други хотели и предпочитат и биха желали да има басейн в лечебното заведение."

За да се подобри обслужването в болницата е необходимо да се инвестират много средства за закупуване на нова апаратура

Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад