Инж. Михаил Михайлов: Трябва да се завиши контролът върху пръскането с пестициди
Предаване: Денят започва, 08.05.2019
This is a modal window.
Той обясни, че тази година необичайно рано необичайно много пчелни семейства загиват в резултат на провеждането на защитни мероприятия от земеделци. Мащабите от действията им са големи - толкова, че се стигна до протеста на 5 май в Плевен, както и до протести на други места. По данни на пчеларите около 70% са загиналите пчели в Добричко, във Варна, в Силистра, в област Плевен, в област Ямбол, както и другаде.
Инж. Михаил Михайлов – председател на Обединен български пчеларски съюз: Отравянето и намаляването на пчелите води до отслабване на семействата, оголване на пилото и на практика стопанската година се губи.
Той подчерта, че с изчезването на пчелите изчезва медът, изчезват много традиционни храни на трапезата на българина, така че положението наистина е критично. На Консултативния съвет трябва да бъдат решени два основни проблема - с отравянето на пчелите и с поставянето на жълти табели за маркировка и идентификация на пчелни семейства.
Нормативните разпоредби са да не се пръска през светлата част на деня, освен това, трябва надлежно да се уведомяват пчеларите за обработка на земеделски площи с пестициди. Това не се спазва, обясни инж. Михайлов.
Инж. Михаил Михайлов – председател на Обединен български пчеларски съюз: Очакваме днес да се вземат решения, които да облекчат участта на пчеларите, защото ние в случая сме пасивни.
Ще искаме увеличение на санкциите, земеделците да бъдат наказвани с по-строги финансови глоби и да бъде завишен контролът върху пръскането с пестициди, посочи още представителят на пчеларите.
Инж. Михайлов допълни, че браншът е в готовност за национален протест, ако не се изпълнят представените искания.
Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във
Facebook
и
Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube
Вече може да ни гледате и в
TikTok
Намерете ни в
Google News