Ивайло Калфин: Безработицата намалява, но има социални групи, които се маргинализират

В предаването
Части от предаването
Всички броеве

Преди да издигаме конкретни кандидатури трябва да си представим как ще изглежда следващият мандат на президента - там ще има много промени със сегашната ситуация, коментира вицепремиерът и социален министър Ивайло Калфин в "Още от деня", като уточни, че светът само за една се промени много - нямаше бежанци, нямаше тези напрежения по границите ни между Турция и Русия, нямаше такива проблеми в Европейския съюз, все повече сигурността и външната политика, които са прерогативи на президента, ще набират важност. Трябва да помислим какво искаме от бъдещия президент, каза Калфин.

Вицепремиерът, който е от АБВ, припомни предложението на лидера им Георги Първанов повече партии да подкрепят една кандидатура, а не да се явяват 1000 кандидати, другата идея е поне основните политически пространства да се консолидират около кандидати, третата е всеки да си излезе с кандидата, което сме гледали доста години. "Изборът между 20 кандидати за президент надали е избор по красота - това е държавният глава, пост който трябва да символизира обединението на нацията и да е лидер в трудни времена", коментира Калфин.

Той се обяви за промяна на клаузата, че кандидатът трябва да е роден в България, като се аргументира, че това може да са деца на дипломати, родени, докато родителите им са били на мисия или са работили временно в чужбина. Колкото до изискването за последните 5 години да е живял в страната ни, с това той е съгласен, макар че трябва да има и изключение за работата в чужбина на дипломати, евродепутати.

Калфин коментира първото си участие в президентски избори, но отказа да говори за повторно негово участие.

България е на първо място от ЕС по растеж на работните заплати и второ място по спад на безработицата за 2015 година според Евростат. "Добре е, но не е достатъчно", коментира социалният министър и поясни, че е добре доходите да растат, но те все още са много далече от това, което ще позволи нормален спокоен живот на хората, които се трудят, безработицата намалява, но има социални групи, които има много силен риск да се маргинализират, да се изключат от обществото, ако вече не се е случило. Моята грижа е за тези групи, обществото не трябва да го допуска, каза Калфин.

Калфин се спря и на въпроса за работата на черно, която достига 10%, като посочи, че дневните договори са стъпка в посока на излизане на светло, и поясни, че проблемът става сериозен, когато тези хора достигнат до пенсия - тогава се оказва, че получаваш много малки и много късно и поясни, че осигуровките са всъщност влог в собствената книжка.

Колкото до демографските прогнози - те са дългосрочни и се променят при някои обстоятелства, Калфин посочи, че трябва да се работи по високата смъртност при мъжете в предпенсионна възраст основно от 3 болести, ако се съсредоточи политиката върху тези болести, ще видим най-бързите резултати.

Вицепремиерът коментира и ниската квалификация на работната сила, като подчерта, че вече има голяма група неграмотни - близо една трета от регистрираните безработни са до основно образование. И поясни, че вече няма работи, които са свързани само с физическо усилие.  Спря се и на някои мерки в тази посока.

Калфин заяви, че промените, които са направили, са започнали да стабилизират и се вижда в числата на НОИ, но открои като проблем ниските пенсии, който е много скъп за обществото.

Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад