Изключена от училище заради забулване

В предаването
Части от предаването
Всички броеве

В Административния съд в Благоевград тази сутрин започва делото, което ученичка от Вълкосел заведе срещу решението на педагогическия съвет на училището в селото да я изключи от учебното заведение. Мярката ръководството на училището предприело, защото 16-годишната Емине идвала в час със забрадка. Темата широко се обсъжда във Вълкосел.

Вълкосел е спокойно селце с 2000 души изцяло мюсюлманско население. По тихите улици забрадки носят предимно по-възрастните жени. Младите момичета не ги използват.

„Това е по желание, който си му идва той си носи“, казва жителка на селото.

Сюлейман Арунов, кмет на с. Вълкосел: „Младите не ги възприемат тия носии и сега и насила да ги карат да ги носят шалвари, фереджета и т.н. не ги носят“.

В селото редовно се провеждат курсове за изучаване на корана. Най-вече по време на ваканциите пристигат лектори от мюфтийството, които разказват за религията пред децата.

Сюлейман Арунов, кмет на с. Вълкосел: „Някой път ги правят в джамиите, някои отиват, посещават и курсове в училищата, в които учат коран, Мадан, Рудозем, Сърница“.

След посещение именно на такива курсове за изучаване на коран 16-годишната Емине решава, че ще се придържа стриктно към религията. На 15 септември миналата година, след края на лятната ваканция, влиза в класната стая със забрадка.

Митко Джуков, директор на СОУ “Христо Ботев” – с. Вълкосел: „Тя започна да идва забрадена. А забрадена какво ще рече – боне и забрадка отгоре, която е увита около врата. Боне е нещо като шапка, която се намира под забрадката и е над очите, закрива част от очите. Не, това не е обичайната вълкоселска забрадка, която са носили цял живот нашите баби“.

В училището първо предупреждават Емине да не идва със забрадка, а после идва и наказанието с изключване, защото тя нарушава правилника на учебното заведение.

Митко Джуков, директор на СОУ “Христо Ботев” – с. Вълкосел: „Всеки ученик е длъжен да се явява с външен вид без крайности в облеклото. Не се допуска носенето на шапки, забрадки, бурки и слънчеви очила в сградата на училището“.

Във Вълкосел хората не приемат наказанието за момичето със забрадка.

„Според мен не е правилно, тя щом си желае да си върви забулена за какво, кой както си иска да върви“, казва жителка на селото.

Сюлейман Арунов, кмет на с. Вълкосел: „Това е една забрадка, която тя е приела да носи в името на това, че това момиче така е решило, изповядвам нашата религия, коран курсове е карала и се е зарекла да я носи, но това не е някакъв религиозен символ, който цитирам решенията за наказанията й, че едва ли не това дете влияело на другите деца, или пък тази забрадка е определен религиозен символ и поставя в неравноправно положение останалите деца“.

Митко Джуков, директор на СОУ “Христо Ботев” – с. Вълкосел: „Тя според нас афишира точно религиозен символ. А защо казвам религиозен, защото тя самата твърди, че забрадката е сложила в името на Аллаха и че няма да я свали дори да я изключим“.

Бащата на момичето обясни, че не желае да говори преди съдът да се е произнесъл. В момента момичето ходи на училище, защото след обжалване на родителите й, Регионалния инспекторат по образованието е спрял предварителното изпълнение на заповедта за изключване.

Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад