Изложение на електронни игри в Кьолн

В предаването
Части от предаването
Всички броеве

Кьолн - градът с Катедралата, който за цяла седмица, вече седма поредна година, става за малко дом на хиляди почитатели на видео игрите и развлекателните технологии от целия свят, разказва от мястото на събитието Диян Каролев за "Денят започва". Още от обяд на втория ден от събитието на стъпалата отстрани на Катедралата са насядали млади хора, а във въздуха се носят отделни думи на всякакви езици и се смесват в единно цяло. Някои от тях вероятно ще прекарат нощта там. А през новия ден ще се отправят отново към Кьолнемесе, където протича Геймском.

Но, какво всъщност е Геймском? Накратко – изложение за видео игри, високи технологии и артикули, предназначени за докоснатите от поп-културата и интернет. Тук производителите на развлекателен софтуер показват своите произведения. Тук те раздават награди и организират всякакви събития, турнири, игри с награди в надпревара за любовта на геймърите. Но това е и място за бизнес, за срещи, за сключване на сделки и пряк контакт между производители и дистрибутори. Всяка от шестте зали, отворени за широката публика, ври и кипи от живот. Общо три са отделени на изложителите – които тази година са 85 от общо 40 държави, в това число Съединените щати, Мексико, Китай, Южна Корея и дори... България. Тук те представят все още предстоящи заглавия и желаещи да ги изпробват геймъри се редят на дълги опашки, за да ги изпробват от първа ръка. За съжаление не успяхме да достигнем до щандовете на родните създатели на игри заради провеждащо се в същата зала голямо събитие, но успяхме да ги зърнем за малко.

Една от залите е отделена почти изцяло на така наречените косплейъри – думата е съчетание от „костюм“ и английското „плей“ – играя, и означава точно това – „игра на костюми“. Обикновено почитателите на този тип изяви се стараят да се превъплътят оптимално автентично в герой от поп-културата. Изработката на част от костюмите, които обикновено се правят и се носят само веднъж или най-много два пъти, понякога отнема месеци.

В друга зала откриваме надпревара по конструиране и състезаване с автомобилни модели. Викторини с награди, уроци по компютърна графика, упражнения по гейм журналистика и видео обработка, танци. Най-малко два турнира по електронни спортове, организирани на място от производители на хардуер. И по-любопитното - всичко това се предава на живо чрез интернет и достига до други хиляди хора по целия свят, които не могат да си позволят пътуването до Германия.

Специалното събитие тази година, организирано от едно от специализираните издания за игри в страната, е парадът на ретро игрите. В дадените им 300 квадратни метра, организаторите са успели да поберат добре запазени екземпляри от почти всички електронни устройства, на които са се играели видео игри през четирите десетилетия, откакто съществува понятието. Тук сме сред познати герои, най-често пикселизирани, а на огромни светлинни табла всички, които желаят, могат да се изправят един срещу друг в двубой по... тетрис, например.

Само представителите на медиите на тазгодишното изложение са над 6 хиляди души, а през първия отворен за посетители ден човекопотокът достигна 35 хиляди, на възраст от 9 до 59 години. Тези цифри са значителен ръст спрямо предходната година и показват все по-големия интерес на германците, а и европейците като цяло към електронните развлечения.

Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад