Измерване на космическата радиация за целите на самолетната безопасност

В предаването
Части от предаването
Всички броеве

Проф. Цветан Дачев от Институт за космически изследвания и технологии, БАН, е организатор на лекцията на д-р Кристофър Мертерс от НАСА в големия салон на БАН. Темата е "Измерване на космическата радиация за целите на самолетната безопасност".

Всеки, който се качва на самолет, получава неизбежно радиация, дори в студиото получаваме доза, каза проф. Дачев в "Денят започва" и поясни, че галактическите  космически лъчи имат такава енергия и възможности, че проникват практически достатъчно дълбоко в атмосферата и в магнитното поле на Земята, така че даже и в относително добре защитената България от магнитното поле на Земята, те достигат до нас.

Колкото по-високо се изкачваме в атмосферата, толкова по-висока доза получаваме, като тя става съизмерима с тази, която получават космонавтите, обясни проф. Цветан Дачев.

Пилотите и стюардесите са професии, признати от ЕК за радиационно застрашени, третират се като професиите на хора, работещи в ядрени централи, съобщи ученият. Комисията задължава авиокомпаниите да следят дозата, която получава всеки член на екипажа. Д-р Кристофър Мертерс е от хората в НАСА, които правят такъв модел, който в реално време пресмята дозата радиация, която могат да получат екипажите и пътниците в дадени самолети при дадени полети на дадени трасета. В Европа целият летателен персонал е под непрекъснат контрол, заяви проф. Цветан Дачев.

Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад