Към жените: Не родите ли до 37-годишна възраст, замразете яйцеклетки
Защо жените в наше време все по-късно се решават да родят? Здравословно и морално ли е да прибягват до замразяване на яйцеклетки. Крие ли това опасности за децата и за тяхното здраве?
Напоследък двойките планират първото си дете все по-често след 30 като отдават приоритет на кариерата, но това понякога крие проблем. За да не се стига дотам и за да не се губят ценни кадри, много фирми в Америка, а вече и в Европа плащат на служителите си за замразяване на клетки.
Тази тенденция, въведена от Facebook и Apple, разбуни духовете в Германия. Повече за това как германките приемат тази възможност вижте в репортажа на Бистра Узунова от Дойче веле.
Facebook дава добри условия за децата на служителите си. Въпреки това компанията очевидно не успява да привлече и задържи достатъчно квалифицирани жени. Затова тя плаща по 20 хиляди долара на онези свои служителки, които са готови да замразят яйцеклетки и да отложат раждането на деца за по-късно.
Има ли място т.нар. "социално замразяване" (social freezing) и в България? Отговорът е от госта ни в студиото д-р Явор Владимиров - специалист по репродуктивна медицина.
Тази тема тепърва ще се развива, обсъжда и ще намери място в лечението на семействата с репродуктивни неудачи, каза д-р Владимиров. "А замразяването на яйцеклетките действително е вид застраховка. Защо? Защото много хора поради динамичния живот, търсят кариера, търсят реализация в обществото, обаче времето върви и когато решат да имат дете, тогава се прибягва към донорски яйцеклетки". Става дума и за такива жени, които са млади без да имат проблем, но не са планирали кога да имат дете, както и такива, които все още не са намерили подходящия партньор, на когото могат да разчитат и по този начин се застраховат", добави докторът.
Според лекаря в областта на технология за замразяване на яйцеклетките България е на световно ниво. Прави се в у нас, но заради малкото информация все още единични са случаите на замразяване на яйцеклетки. Лекарят отправи призив към медиите за по-широка разяснителна кампания, която да запознае гражданите с тези възможности, за да могат да ги прилагат.
По отношение на моралния аспект на това явление д-р Владимиров каза, че това е въпрос на личен избор и преценка. Хората, които искат да направят нещо повече за себе си и за обществото, обаче, така имат един шанс, който не бива да им се отнема.
Това би намалило и жените с репродуктивни проблеми, тъй като след 37-38 години при жената настъпват процеси, които намаляват функциите на яйчниците, които водят до влошаване на качеството на отделените яйцеклетки. А при около 10% от жените това спадане на функцията на яйчника настъпва и преди 37-годишна възраст. Дори на 30-35 години. Така намалява и резервът на яйчника, а това рефлектира върху трудно забременяване и висок риск от спонтанни аборти. Напоследък европейката ражда първото си дете на 35 години, а когато пожелае второ, вече става късно, добавя специалистът.
Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във
Facebook
и
Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube
Вече може да ни гледате и в
TikTok
Намерете ни в
Google News