Как да пестим ток без да стоим на студено?

В предаването
Части от предаването
Всички броеве

С наближаването на зимата идват и високите сметки за ток. Затова търсим ефикасни начини и съвети на специалисти, как да пестим без да стоим на студено. Според енергийния експерт от Велико Търново инженер Петко Ганчев това е напълно възможно, стига да бъдем не само информирани, но и последователни, бдителни и отговорни в домовете си. Подробностите в репортажа в "Денят започва".

Инженер Петко Ганчев е електротехник по образование и по призвание. Повече от 30 години се занимава с рационализации и изобретения, свързани с пестенето на електричество и алтернативни източници на енергия. Категоричен е, че можем драстично да намалим сметката си за ток.

"Първо е осветлението, задължително, нормалното осветление с ЛЕД, малко е по-скъпо, но се избива като пари. Тук има климатик, това нещо е хубаво като съоръжение за отопление, но до минус 15 градуса, реалния коефициент пада до 2-2,5. При нормално положение при около 0 градуса коефициентът може да варира от 4-5 при добрите климатици. Не се спира климатика, оставя се да поддържа 16 градуса. Климатиците имат проблем, когато има мъгла - това нещо залепва на външната пита, веднага избива и се свледенява, има система за обезскрежаване", съветва експертът.

Оказва се, че дори честото отваряне на хладилника има пагубно отражение върху сметката за ток. Затова мислете, казва инж. Ганчев: "Хладилникът се отваря достатъчно бързо, мисли се, взема се и се затваря. Всичкият студ се изсипва долу и компресора започва да работи и ви набутва с ток. Това упражнение може да доведе до доста покачване, поне минимум 50 кW."

Има и още. Енергийния експерт продължава със съвети: "Гледайте часовниците на електромерите - не вашите часовници, а часовника на електромера, т.е. колко часа показва, защото при превключването става автоматично по часовото време, зададено вътре в него."

Мислете и за бойлера, но още докато го купувате, казва той. Също и за прането в автоматичната пералня, която, оказва се, харчи повече през зимата. "Който има възможност, може да си сложи слънчев бойлер да комбинира нещата", съветва Ганчев и продължава: "Същата работа е с пералнята. Ако има малки деца, се пере всеки ден. Това нещо заедно с бойлера буквално може да ви вдигне разхода от 20 до 100 лева. Разликата между лятото и зимата, когато влиза топла вода вътре, ако влезе тук 15 градуса за топлене на бяло пране, което е за бебешко пране, да речем 50-60 градуса си е достатъчно сериозна разлика. Това е огромно количество като вода."

Полезно е още да знаете, че излишни стотинки към сметката ви добавят още оставените зарядни устройства в контактите, както и всички уреди, които не работят, но остават включени. А предвид нощната и дневна ел. енергия инж. Ганчев напомня: "В края на месеца се сменя времето и нощната енергия ще бъде от 22:00 до 06:00 часа сутринта. Това нещо ще бъде до края на март следващата година, когато дневната става от 23:00 до 07:00 сутринта."

Въпреки това, ако искате ниски сметки за ток, санирайте и се топлете с дърва или с газ, казва енергийният експерт.

Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад