Как да се пазим в жегите. Съветите на кардиолога

В предаването
Части от предаването
Всички броеве

Разликата не трябва да бъде много голяма. Температурата вътре, в помещенията трябва да бъде около 24-25 градуса. Полезно е да е да бъде приятно хладно, така че температурата да създава усещане за комфорт, казва експертът. Със сигурност не е полезно климатикът да духа директно срещу тебе. Проф. д-р Арман Постаджиян съветва, ако спите на климатик, то той да е в съседната стая, но най-добре е да спите на отворен прозорец.

Що се отнася до напитките през летните жеги, по-приятно е те да бъдат разхладени. Затоплените напитки, каквато е традицията в някои арабски страни, може би е по-правилна в терморегулационно отношение, но ние ги предпочитаме разхладени, добави д-р Арман Постаджиян. Той не препоръчва алкохола при особено високи температури.

"И все пак нищо, за което разумът не ни подсказва", че трябва да избягваме, не е правилно да бъде отричано, смята кардиологът.

За да не получим топлинен удар и дехидратиране, имаме нужда от повече течности - преди всичко вода, плодови соковое и айран с щипка сол.

Ако получим топлинен удар, трябва да легнем с вдигнати крайници, за да може кръвта, която е слязла в крайниците да слезе в руслото. Тряббва и разхлаждане и добавяне на достатъчно количество течност, а в някои случаи не може да мине и без лекарска помощ, предупреждава лекарят. Топлинният удар се разпочнава по сухата кожа и лигавици. Потребности ни от вода през летния сезон са около 2,5 литра вода.

По отношение на храните през лятото лекарят съветва прием на повече плодове и зеленчуци, може да хапваме пържола, но през лятото по-рядко. Полезно е да приемаме пресни плодове и зеленчуци, за да добавяме в организма си с тях както вода, така и ценни за здравето ни химични елементи.

Що се отнася до сърдечно болните, през лятото страдат повече хората със сърдечна недостатъчност, за разлика от зимата, когато се регистрират повече инфаркти и инсулти, каза проф. Арман Постаджиян. Но когато и да е, съветва той, трябва да внимаваме да не прекаляваме с физически усилия, ако не сме подготвени за това, както и с цигарите, например, т.е. най-важното да се предпазваме от инфаркти и инсулти е да води разумен начин на живот.

Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад