Пролетната умора - това преходно състояние, което ни прави унили, уморени, сънливи и т.н. За непознатите страни на това много познатото ни състояние и кои природни средства ще ни помогнат да го минем по-лесно разговаряхме с д-р Атанас Михайлов.
Пролетната умора наистина е проекция на всичко онова, което сме правили или не през изминалата зима. Освен това раннопролетните резки промени в атмосферното налягане и честата смяна на температурите предизвикват общо влошаване на здравето ни, главоболие, понижаване или повишаване на кръвното налягане, стрес, хипофункция на щитовидната жлеза, безсъние. Кожата ни също страда – често е повехнала, с намалени защитни сили, по-чувствителна към химични вещества.
Има различни теории за това кое точно стои в основата на пролетната умора.
Хиповитаминозата или недостиг на витамини е най-популярната, резултат от липса на слънчева светлина и ниско ниво на витамините в плодовете и зеленчуците през зимата. Друга причина, според експерти, е балансът на хормоните в организма ни. Хормонът на щастието - серотонин има нужда от светлина и през зимата не се произвежда достатъчно за разлика от мелатонина, който е в повече и ни прави сънливи. Най-любопитната теория е, че вина за изтощението ни има резкият прием на кислород в белите ни дробове. Със затопляне на времето вдишваме много по-често чист въздух и не можем така бързо да преработим кислорода във въглероден двуокис.
Независимо от причините пролетната умора има и своите добри страни! Тя не е болест, продължава само 3-4 седмици и е състояние, което ще ни провокира да обърнем повече внимание на тялото и духа си, за да прескочим трапа между зимата и пролетта по-бързо и лесно.
Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във
Facebook
и
Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube
Вече може да ни гледате и в
TikTok
Намерете ни в
Google News