Как МЗХ ще решава проблемите на производителите заради залетите земи?

В предаването
Части от предаването
Всички броеве

Гост в студиото на "Денят започва" беше министърът на земеделието и храните Десислава Танева. С нея говорихме за това как Министерството решава проблемите на производителите след голямото бедствие, което ни сполетя миналата седмица. Заплашена ли е реколтата у нас?

Министърът успокои, че има конкретен план за подпомагане, имат инструменти, които са нотифицирали като последният от тях е държавната помощ за удавени животни. Прилага се за поредна година и държавната помощ за обезщетение за пропаднали площи. Танева добави, че тази помощ още се прилага още за наводненията, които станаха в края на миналата година. Към момента има около 850 подадени протоколи за обследванията на пропадналите площи от Областни дирекции "Земеделие", тече срокът, в който се подават заявления за обезщетение като вече са подадени 306 такива и до 15 април следва да бъде извършено плащането. Очаква се до края на седмицата стопаните на умрели заради обилните валежи животни също да бъдат обезщетени. Министърът обясни, че количеството на падналите валежи в някои райони е над два пъти по-голямо от обичайното. "Да, годината е тежка. Със сигурност това ще се отрази на финансовите резултати на земеделските производители", каза тя. По отношение на гарантирането на изхранването на зърнения баланс няма никакъв риск, заяви Танева. Тя обясни, че държавната помощ е в ограничени размери, но е направена по такъв начин, че земеделските стопани, които имат направени застраховки, заедно с обезщетението от държавата, получават по-вече пари на декър. Според нея трябва застрахователите да работят по начин, по който да изградят доверие в тяхната дейност, за да са мотивирани земеделските производители да застраховат.

Танева обясни, че в момента върви кампания за директни плащания по нова структура и са положени максимални усилия, за да запознаят всички земеделци с новостите. "Това е първата година, в която в пълен обхват прилагаме новите правила на новата общоселскостопанска политика в новия период", каза тя. Схемите за директни плащания са над 15.

Тенева каза, че България е голям производител на зърнени култури, нетен износител. Над 60% от реколтата се изнася. "Като цяло, за страната, категорично няма никакво основание за притеснение", заяви тя.

Тенденцията за спада на цената на млякото продължава 12 поредни месеца, каза министърът. През януари тази година цената е с 14% по-ниска, отколкото през януари 2014. Заедно с Румъния, на Съвета на министрите на земеделието сме представили документ с искане за решение за подпомагане с европейски средства на производителите на мляко. Тенева отчете, че на фона на останалите страни членки България не е в най-тежко състояние.

Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад