Как тракийското съкровище скара жителите на едно село с ръководството на общината?

В предаването
Части от предаването
Всички броеве

Как световно известно тракийско съкровище скара жителите на едно село с ръководството на местната община? Защо хората обвиняват кмета, че е зарязал европроект за стотици хиляди евро, а вече построеното се руши, вместо да се ползва и да носи приходи от туризъм?

Само след месец хиляди хора от цял свят ще се чудят и дивят на най-голямото тракийско съкровище изложено в Лувъра. Става дума за т.нар. Рогозенско сребърно съкровище, открито в селцето, което сега държи рекорд по бедност и безработица. За да излезе от мизерното си съществуване и да може най-сетне да събира ползи от своето историческо наследство село Рогозен, тук се реализира мащабен проект по Програмата за развитие на селските райони. Преди година е изграден модерен посетителски център, който в момента все още не се използва, заключен е и сградата дори започва да се руши. Местните хора са настръхнали, защото нямат информация дали проектът е спрян или не.

"Не знаем почти нищо, това е сградата, тази бялата, охранява се и толкова. Вътре, както виждаме, недовършено е, руши се, окаченият таван започва да пада. Празна е, не се ползва, само се охранява. Казват, че е за музей, за Рогозенското съкровище. Вече една година стои така, миналата година я направиха", разказа Мариана Дръндарска.

"Който пита - да пита кмета на общината. Моля ви се, нищо няма да кажа", заяви Иван Бешировски, кмет на с. Рогозен.

На площада в общинския център Хайредин работници монтират билборд с информация за друг европроект, реализиран тук по програмата за трансгранично сътрудничество. Това е Туристически център на стойност 188 хиляди евро, за който вече са доставени десетки кашони с модерна техника и чака откриване в началото на април. В общината обясняват, че в село Рогозен пък се работи с други 367 хиляди лева, които вече са инвестирани в модернизацията на стара сграда за посетителски център и макети на част от съдовете от съкровището.

"Правим 500 макета на най-атрактивните съдове. Посетителският център – договорът ни е да приключи на 18 юли. В момента има довършителни работи, но вътре почти всичко е готово, имаме малко разминаване с асансьора, искаме да е с платформа за инвалидни колички. Вътре трябва да е Рогозенското съкровище. Но на този етап ще съчетаем с трансграничното сътрудничество и ще заложим тези макети и снимки с разяснения, както е във всички музеи", обясни Габриела Милчева от Дирекция „Европроекти” в община Хайредин.

"Самите зали са много модерни, и са пригодени да имаме една бъдеща изложба на самото съкровище и се надяваме това да ни даде добро бъдеще благодарение на туризма", каза Тодор Алексиев, кмет на община Хайредин.

Как ще се случат всички тези амбициозни планове на селската община предстои да видим. А местните хора трябва да проявят още малко търпение, защото залогът за едно по-добро бъдеще е наистина голям.

Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад