Как Октомврийската революция промени културната история на Европа и света

В предаването
Части от предаването
Всички броеве

Краткият двадесети век, една епоха на идеологически противопоставяния, започна през ноември 1917 и свърши през ноември 1989. По какво си приличат и по какво се различават революционните процеси, обрамчили „краткия“ ХХ век? С участието на: Валентина Георгиева, доц. д-р Александър Сивилов, Станимир Панайотов, Евгений Дайнов, Петко Ковачев. Идеята за обществен прогрес на Октомврийската революция или революционният терор, наложен в Русия, а впоследствие и в цяла Източна Европа, резонират със съвременното ни възприятие на идеологическото наследство на ХХ век? Доколко идеите на Октомврийската революция за нов човек и ново справедливо общество, за промяна на нравите и некапиталистически прогрес, намират своето продължение в съвременни визии за възможното по-справедливо устройство на постиндустриалното общество? Модератор: Ирина Недева.

Програмният цикъл "Революциите и техните деца" представя и събитието Революции и Авангард: визуални бележки в полето на Великата и Проклетата Октомврийска революция - публична лекция на Яра Бубнова на 8 ноември в Център за култура и дебат „Червената къща „Андрей Николов“.
Радикалните утопии са немислими без социално, политическо, но и артистично въображение. Как революцията от 1917 повлиява образността? Променят ли дистанциите във времето, новите оценки, политическите анализи и историческите подробности начина, по който „виждаме“ самото историческо събитие? Как иконофилията и иконоклазма в най-новата ни история, могат да бъдат разчетени през въпроса - как образът влияе на представата ни за революцията? Как борбата с „образите“ променя или не успява да промени историческите представи? И какво е отражението на революциите върху изкуството?

Програмният цикъл „Революциите и техните деца“ изследва революциите, контрареволюциите, консервативните революции и постмодерните революции във вечната почуда – какво е прогрес? Ноември е месецът, който остава с две ключови революции на ХХ век – болшевишката от 1917 и нежната от 1989. Какво се случва с революциите и техните деца? Какво е наследството на болшевизма? Какво е мястото на октомврийската революция в днешна Русия на Путин? Какво е мястото на нежните революции в развитието на страните от Източна Европа като част от Европейския съюз?

Събитията са организирани от Червената къща в партньорство с Eвропейската мрежа на дебатните центрове Time to Talk и с подкрепата на програма „Европа на гражданите" на ЕС.

Гости в студиото на "Денят започва с култура" бяхая доц. Валентина Георгиева, Ирина Недева и Яра Бубнова. Вижте разговора във видеото.

Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад