Как са използвани личните данни на 50 млн. потребители

Темите в предаването:

В предаването
Части от предаването
Всички броеве

Вчера анализаторската компания "Кеймбридж аналитика" отстрани изпълнителния си директор Александър Никс, след като фирмата стана обект на разследвания и от двете страни на Атлантическия океан. Твърди се, че тя е имала роля и в Брекзит. Междувременно расте напрежението върху "Фейсбук" да понесе отговорност за изтичането на огромно количество лична информация.

Любимият ви източник на снимки изглежда е бил в основата на създаването на мащабно психологическо оръжие. Това е основният извод от огромния скандал около "Фейсбук", който е в разгара си от няколко дни след шокиращи разкрития.

Освен социалната мрежа, в него главни фигури са "Кеймбридж аналитика" и професорът по психология от университета в Кеймбридж Александър Коган. Двете институции нямат общо помежду си, заявиха от университета.

По информация на водещи медии, сред които американският "Ню Йорк таймс" и британските "Обзървър" и "Канал 4", "Кеймбридж аналитика" е събрала данните на десетки милиони потребители във "Фейсбук", като част от усилията си да помогне на Доналд Тръмп да стане президент на Съединените щати.

Това разкрива пред изданията Кристофър Уайли, бивш служител на "Кеймбридж аналитика". Компанията е работела за предизборния щаб на Тръмп, като е търсела начин да изготви психологически профили на гласоподавателите и въз основа на тях да промени политическите им нагласи. Компанията е получила инвестиция от 15 милиона долара от Робърт Мърсър, понастоящем CEO на Renaissance Technologies – може би най-успешният и също най-потайният високотехнологичен хедж фонд в света.

За целта си обаче "Кеймбридж аналитика" е имала нужда от огромно количество данни за предпочитанията, поведението и характера на всеки член на електората. А "Фейсбук" се е оказал идеалният извор на такава информация. Партньор на "Кеймбридж аналитика" е станал Александър Коган, който е разработвал приложение за "Фейсбук". Коган е плащал малки суми на потребители да теглят приложенията му, да попълнят викторина и да му дадат достъп до личните си данни. Но това не е всичко.

Заради действащите към онзи момент условия за ползване на "Фейсбук", освен до данните на клиентите си, Коган е получил достъп до информация и за всичките им "Фейсбук" приятели - например за това какво харесват в социалните мрежи и как реагират на определено съдържание. Коган е казал на "Фейсбук", че събира тази информация за академични, а не за търговски цели. Но в крайна сметка след като около 270 000 човека теглят софтуера му, Коган събира и предоставя на "Кеймбридж аналитика" профилите на общо около 50 милиона души. Почти всички от тях изобщо не са знаели, че данните им ще бъдат взети и използвани за политическа манипулация.

Уайли твърди, че след като са разработили психологическите профили, от "Кеймбридж аналитика" са започнали да контролират информационните потоци около тези потребители и са създавали съдържание, което да променя представата им за реалността – включително видеоклипове и статии. Никой потребител обаче не е трябвало да разбира, че всъщност поглъща пропаганда, за да не се усъмни в нейната автентичност.

От "Кеймбридж аналитика" отричат всички обвинения срещу тях, а Коган твърди, че не е направил нищо незаконно. От "Фейсбук" също отричат да са действали незаконно. След скандала обаче социалната медия премахна от платформата си компанията и Коган, както и Уайли. Пазарната стойност на "Фейсбук" се срина с около 40 милиарда долара, което беше най-голямата загуба от четири години насам, а шефът й Марк Зукърбърг все още не е направил официален коментар.

Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад