Как трябва медиите да отразяват тежки самоубийствени актове като самозапалване?

В предаването
Части от предаването
Всички броеве

След трагедията със самозапалилата се жена пред Президентството в понеделник изникна въпросът как да се отразяват подобни тежки инциденти от медиите и с какви морални граници трябва да се съобразяват. В електронни и печатни издания бяха публикувани снимки от случилото се, които предизвикаха бурни и крайни реакции. Това бе и поводът в "Денят започва" да потърсим коментара на психиатъра д-р Николай Михайлов.

Той сподели, че съществуват препоръки на Световната здравна организация, които съветват медиите как да отразяват подобни трагични случаи. Те съветват тяхното отразяване да бъде минимализирано - както пространните разкази и развиването на версиите на акта, така и самото негово визуализиране. Причината е, че съществува опасност да се повторят подобни самоубийствени действия от други.

Д-р Михайлов посъветва да не се изпада в илюзията, че знаем мотивите изцяло и докрай за този трагичен акт или за други подобни. Преживяванията на всеки отделен човек са малко или повече непроницаеми за останалите и не може да се стигне лесно до истината за мотивацията на действията му. Това е причината, поради която трябва да се избягва всеки опит за стилизация, героизация или романтизация от страна на журналистите по отношение на хората, извършили подобни самоубийствени действия, защото може да доведе до модел на подражание и този модел на подражание ще е конструиран от самите журналисти.

Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад