Жителите на с. Оман за Оманския фонд и как да се спаси КТБ

В предаването
Части от предаването
Всички броеве

Покрай проблема с Корпоративна търговска банка, Оман и Оманският фонд станаха актуална тема за много българи. В Ямболска област има село, носещо същото име, затова репортерът Диана Иванова попитаме хората в него какво е общото между тяхното село и държавата, и какво мислят по наболелия проблем за спасяване на изправената пред фалит банка за "Денят започва".

В полите на Странджа се е сгушило ямболското село Оман. В него живеят 60 души, предимно възрастни хора, повечето от които са се завърнали в родните си къщи след пенсиониране. Докато България се тресеше от дилемата дали Оманският фонд ще стане спасителна сламка за спасяването на Корпоративна търговска банка, местните хора се шегуваха, че селото им е станало едно от най-известните в България заради съвпадението с името на държавата Оман, макар и с друго ударение.

Повечето от тях си спомнят, че преди 7 години султанът на Оман е подарил на тяхната община линейка.

"Преди известно време те подариха една линейка на Община Болярово", сподели Станьо Шиков.

Оказа се, че името на селото няма нищо общо с държавата Оман.

"Наименованието на селото идва от една билка - оман, която расте в дворовете на хората, може да се намери и по поляните. Билката оман е лековита билка. Тя е два вида - бял и черен оман", обясни кметският наместник Мара Минева.

Макар и отдалечени на 350 км от столицата, местните хора имат свое мнение как трябва да се реши проблемът с Корпоративна търговска банка.

"Трябва да я спаси този, който я е докарал до това дередже. Има си управници в банката, има си управители, те да си я спасяват, както са я докарали до това положение. Те трябва и да си я оправят. Той трябва да ги върне - който го е направил това нещо, който ги е вземал парите", категорична е Недялка Мръчева.

Повечето от местните не са съгласни с бюджетни средства да се решава проблемът с фалиралата банка.

"Как ще съм съгласен? Аз утре, ако имам нужда, ще ми дадат ли на мене пари" Значи те са си ги вземали парите и сега ги търсят от хората. Обикновеният човек пак трябва да страда, от обикновения човек ли ще ги взимат тез пари", запита Михо Мръчев.

"О не, в никакъв случай с парите на хората. Не е справедливо! Как хората ще дават пари? Нашите данъци къде отиват в държавата? Вместо да се направи нещо друго за учениците, за здравеопазването, толкова много други работи има, на КТБ ще дават нашите пари. Да се издирят тези, които са ги взели", заяви и Герга Чиликова.

Животът на оманци е труден, пенсиите са им малки и не стигат, но връзката със земята и животните, които гледат, им помага да оцеляват.

"Ей го - нямам 200 лв. пенсия, питаш ли ме как живея с 99 болести. И синът ми без работа... А депутатите колко взимат? Как може такова нещо - значи едни ще живеят, а други ще умират. Който има пари ще живее, който няма - ще умира и ще се влачи като смок", коментира Янка Ангелова.

"Тю, не можаха ли тези хора да кандисат на тез лошите работи, да се съединят, че народът не остана", запита пък 83-годишната Радка Радева.

Опитът и мъдростта на възрастните хора са ги научили, че всеки трябва да разчита в оцеляването преди всичко на себе си, а не да се надява на помощ от другите.

Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад