Как живеят хората в село Сан Стефано?

В предаването
Части от предаването
Всички броеве

От почти век мястото, на което е подписан Санстефанския мирен договор, носи името Йешилкьой, и е квартал на Истанбул. Малко българско селце до град Карнобат, обаче, продължава името на историческа местност. Съществуването на българския  Сан Стефано е застрашено, защото селото обезлюдява с всяка изминала година, разказва Мария Москова в "Денят започва".

На 60 км от Бургас се е сгушило едно малко селце, което носи голямо име за българската история. Сан Стефано.  За българския Сан Стефано  се знае малко – селото е основано в края на 14 век, а преди 1934г.  се е наричало Исмаилфакъ.  В Сан Стефано живеят не повече от сто души. И въпреки, че с всяка изминала година в селото остават все по-малко жители, те не пропускат да обележат националния празник.  С гордост говорят за тяхното Сан Стефано и как почитат паметта на загиналите за Освобождението на България.

Кметският наместик Гергана Пенева разказва, че се събирт и прочитат слово за деня и си черпат по случай празника

За съжаление обаче, 136 години след Освобождението, жителите на Сан Стефано всяка вечер заспиват в страх. Разказват, че кражбите в селото са накарали много семейства да напуснат домовете си. Обезлюдяването на селото най-голямата болка на  хората от Сан Стефано. Жителите -  предимно възрастни  хора - се притесняват, че не след дълго и в България няма да има вече Сан Стефано.

Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във Facebook и Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube
Вече може да ни гледате и в TikTok
Намерете ни в Google News

Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад