Каква вода пием?

В предаването
Части от предаването
Всички броеве

В Световния ден на водата все още има проблеми с качеството на питейните води. В Шумен плащат една от най-скъпите води, а тя се доставя до потребителите без пречистване.

Липсата на пречиствателна станция за питейна вода промени навиците на шуменци.  Основно се консумира бутилирана или изворна вода. Чешми с изворна вода има няколко в околностите на града и вече никой не се учудва там понякога се образуват опашки.

Евгения Бойкова: "От чешмата никога не ползвам, дори и за готвене. Разчитам на естествен водоизточник, като премахнем това, че използваме старите туби, защото тези стари туби казват, че дават някаква окисляемост на водата."

Добромир Добрев: "Ние не използваме питейната вода в Шумен за пиене, а само за миене. Не вярваме в чистотата на питейната вода."

Чистотата на питейната вода в града, която идва от язовир „Тича”, е от чувствителните теми за потребителите. Миналата зима в продължение на 4 месеца водата беше негодна за пиене. От чешмите течеше кафява течност.  Това взриви общественото недоволство и шуменци излязоха на поредица от протести.

Добромир Драев: "Аз продължавам да твърдя, че водата в Шумен е под всякаква критика. Вярно е, че само един от показателите е на много ниско ниво, това е показателя за мътност, това не означава, че ние пием качествена вода. С просто око може да се види, не е нужно да се правят някакви специални физикохимически анализи, то се вижда."

Драев поиска да се създаде и временна комисия към общинския съвет, който да следи отблизо проблемите с водата, но не събра нужната подкрепа. Качеството на водата се контролира единствено от здравната инспекция.

Д-р Йовка Костова, РЗИ-Шумен: "Мониторингът се определя в зависимост от количеството добивана вода във всяка една от зоните на водоснабдяване, като при количества на вода над 100 куб.м. разпределнието на пробите е 4 проби по постоянен мониторинг и една проба по периодичен мониторинг."

От РЗИ твърдят, че водата е годна за пиене. Въпреки това, шуменци продължават да искат пречиствателна станция. Първите стъпки вече са направени – има работен проект и очертана санитарно-охранителната зона на язовира.

Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад