Какво да правим при ухапване от змия?

В предаването
Части от предаването
Всички броеве

Зад стъклата в терариума на зоопарка, те дори изглеждат красиви. Ако ги срещнете обаче на задната седалка в колата си, чувството е доста по-различно. Сезонът започна и с него - започнаха и сигналите за ухапвания от змии.

„Аз не мисля,че има някакъв бум, различен от друга година, тва е нормален сезон, повече влечуги се срещат, зимата няма как да се видят. За пазене - няма и нещо специално, защото обикновено змията бяга от хората. При шум тя се оттегля и много рядко се стига до директен контакт, тогава обикновено хората са виновни, защото те отиват да закачат змията“, обясни Радко Сертов - биолог и гл. куратор на зоопарка.

Сред най-разпространените опасни змии у нас е пепелянката. Тя е сравнително къса - до 80 см, ще я познаете по зигзагообразната линия и типичното рогче над устата й. Среща се в ниските части, по полето и дори в населени места, особено при изоставени сгради, където лови мишки. Друг опасен вид е усойницата, която е по-къса от пепелянката, също има зигзагообразна линия, а на цвят варива от сива до черна или понякога червеникава. Среща се по високите части, в планината. Дори някой от тези два вида да ви ухапе обаче, това може да не е чак толкова страшно.

„В България не са толкова опасни змиите, за един здрав човек, ухапване дори от пепелянка, усойница не може да причини смърт. И дори без серум - може да отшуми за няколко дни с лека треска. Но при всички случаи, когато има ухапване е редно да се потърси здравно заведение, където да се вземат съответните мерки. Ако се случи ухапване, е добре по някакъв начин, ако не познава вида змия - да успее да я снима. За да може след това лекаря или др специалист, да се ориентира за какъв вид змия става въпрос. Често хапят неотровни змии - примерно смокът стрелец е една доста агресивна змия, но не е отровна. Затова е хубаво да се идентифицира змията, за да може, ако е отровна - да се постави серум, ако не е - да не се слага серум, защото понякога противозмийският серум е доста по-опасен за човека от самата отрова на змията“, каза Радко Сертов.

Около София най-често срещани са смоковете. С един техен представител ни среща Елеонора, която се грижи именно за змиите в зоопарка.

„Той е много любопитен, иначе въобще не налита да хапе, той от любопитство го прави това неща. Нашите смокове не са опасни, те са повечето тук особено около София водни смокове, които въобше не са опасни“, каза Елеонора Иванова.

И така, за да не разберете колко точно може да бъде агресивна една змия извън терариума на зоопарка, не проявявайте вие агресия, внимавайте къде стъпвате и не оставяйте колата или палатката си с отворени, докато летувате. А ако все пак ви ухапе змия, най-добре е веднага да изстискате мястото на ухапването, да ограничите движението и възможно най-бързо да посетите лекар.

Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад