Какво искате да разберете по казуса КТБ? - 1
Предаване: Референдум с Добрина Чешмеджиева, 23.02.2016
Ще чуем първи впечатления и факти, които могат да бъдат огласени, от Доклада на Аликс Партнърс за източването на КТБ. Ще се разбере ли цялата истина и какви ще бъдат последствията? Смятате ли, че разсекретяването на доклада за КТБ ще спомогне за разкриването на виновните за фалита на банката? Това е основният въпрос, с който Алфа Рисърч тества обществените нагласи. Ще видим и още данни, свързани с темата.
В студиото са депутати, някои от които вече успяха да прегледат документа от над 500 страници на английски.
Десислава Атанасова - депутат от ГЕРБ, заместник-председател на Правната комисия в парламента, оглавява и Временната парламентарна комисия за източването на КТБ. Атанасова отбеляза, че краткото време, с което депутатите днес са разполагали да прегледат доклада, е било крайно недостатъчно, за да се запознаят с него, тъй като той е около 600 страници на английски език. По настояване на Аликс Партнъс докладът не може да се превежда не може да се разпространява и е достъпен за депутатите единствено в секретната секция на Народното събрание, изтъкна Атанасова. Все пак, доколкото е успяла да прегледа документа, тя е установила, че изнесените в него факти потвърждават изводите и тезите на Временната парламентарна комисия за фалита на КТБ. Банката е била източвана чрез свързани фирми и лица. Това се потвърждава от доклада на одиторската компания.
Румен Гечев – депутат от БСП - лява България, заместник-председател на Бюджетна комисия. Според социалиста икономист това е много сериозен и професионален доклада, който наистина потвърждава работата на Временната парламентарна комисия. Двата доклада обаче, по думите му, имат различни задачи. "Освен, че потвърждава схемите, които ние с колегите от миналото лято разясняваме в средствата за масова информация /те се потвърждават категорично и в този доклад/, разликата е, че тук е в големи детайли - точно през кои фирми, целия кръг, който описват кредитите, как се връщат обратно при определени фирми и определени лица, как се увеличава акционерният капитал, през кои фирми със заеми от банката - все нарушения на законадателството на Република България. Гечев подчерта, че е приятно изненадан от отправяните препоръки към банката: юридически стъпки, какво да направи тя, за да се опита да събере по-голямата част от парите, които са откраднати. Одиторите предлагат и един анализ "Разходи - ползи", т.е. колко би струвала такава юридическа инициатива. Има препоръки за водене на дела в Люксембург, в България, в Сърбия, следователно става дума за международна юридическа експертиза. "Този доклад ще бъде много полезен и за КТБ, и за всички държавни институции", смята Гечев.
Йордан Цонев – депутат от ДПС, заместник-председател на Икономическата комисия, който внесе предложение за законодателни промени, които да позволят разкриване публично на още факти за КТБ. Цонев не е имал време да прегледа доклада. Той смята, че не е важно толкова депутатите да се запознаят със съдържанието на доклада, по-важно е медиите и обществото да се запознаят с него. ДПС е имало предвид точно това, когато е предлагало да се наеме международна консултантска компания с голям опит - "за да проследи в детайли цялата схема по източването на КТБ от нейния мажоритарен собственик". Тук Цонев подчерта, че колегите му в студиото са "пропуснали да кажат, че тази схема е била реализирана от мажоритарния собственик Цветан Василев", което се потвърждавало от този доклад.
Мартин Димитров - заместник-председател на ПГ на Реформаторите, който работи активно по темата "КТБ" и по това как да се разкрият още факти за фалита на КТБ. Според Димитров важните въпроси са два. Първо: да се изясни кой източи КТБ, тъй като това е серия от лица и фирми. Второ: част от парите да бъдат върнати в масата по несъстоятелността. "Този доклад трябваше да бъде публичен. И аз си задавам въпроса кой се е съгласил за тази конфиденциалност. Например, синдиците питали ли са Фонда за гарантиране на влоговете дали да има такава клауза. Питали ли са и финансовия министър, който на практика изпраща, през Министерския съвет, представител във Фонда за гарантиране на влоговете." По думите на Димитров първият вариант на такъв доклад /на база отговор на финансовия министър/ е бил готов още през септември миналата година. "Ако до момента синдиците не са предприели действия по обезпечаване, запориране и т.н., тепърва да говорим за някакви рискове тази информация, като чувствителна, да попречи на събираемостта, ми изглежда несериозно".
Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във
Facebook
и
Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube
Вече може да ни гледате и в
TikTok
Намерете ни в
Google News