Какво (не) знаем за белодробните болести?
В "Денят започва" годорихме за българското здравеопазване. Началникът на Клиниката по белодробни заболявания във ВМА проф. Коста Костов беше гост в предаването.
"Добрите лекари са хора на изкуството", каза професорът. Той обясни, че ако в ежедневната им работа не предизвикат у пациента една възхита от личността, едно убеждение, че срещу теб стои една личност, кято е по-ерудирана, по-подготвена за живота, по-умна и по-духовна, не можеш да спечелиш доверието, а това не може да стане без досега с изкуството. "Изкуството при лекаря с ражда с времето, ражда се с много четене, с много наслагване на знания", смята той.
Последният учебник по белодробни болести у нас е издаван през далечната 1976 година. Проф. Коста Костов е част от екип автори, които представиха 40 години по-късно следващия учебник "Белодробни болести" 1 и 2 част. Преди промените учебниците в тази дисциплина са се появявали на всеки 10 години. "Ако това не е най-голямата присъда на нашето здравеопазване и на обучението на лекарите, каква друта", попита Костов. Той разказа, че в продължение на 30 години тяхната гилдия е нямала такова помагало. Това неминуемо води до една постепенна деквалификация.
Белодробните болести са едно от най-често срещаните. Те са на второ-трето място в света по причина за смъртност. Според професера те остават на по-заден план в обществото, накак си остава в миманса. Докладвани са 480 000 болни у нас, но само 25% от тях знаят, че са болни.
Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във
Facebook
и
Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube
Вече може да ни гледате и в
TikTok
Намерете ни в
Google News