Какво ни казва Брюксел - Екатерина Захариева

Предаване: Панорама, 29.01.2016

В предаването
Части от предаването
Всички броеве

Крайно време е да престанем да гледаме на доклада на Европейската комисия като критика или хвалба, а по-скоро като работа за вършене, каза министърът на правосъдието Екатерина Захариева в "Панорама". Тя е предложила на Съвета за съдебна реформа, който днес е имал първо заседание, таблица с мерките и препоръките към отговорните институции, които те да попълнят - как ще отговорят на тези мерки и в какви срокове. "Докладът е да ни посочи какво не сме свършили още и дали вървим в правилната посока", каза Захариева.

На въпрос къде застава правителството - при Сотир Цацаров или при Лозан Панов, правосъдният министър посочи като позитивно в доклада всички мерки, които са предвидени в актуализираната стратегия за съдебна реформа, мерките, които са предвидени в стратегията за борба с корупцията по високите етажи на властта, както и че през тази година съдебната реформа е била през цялото време в обществения фокус и внимание. Препоръките и критиките са, че нямаме резултати, т.е. да, на прав път сте, знаете какво да правите, имате предвидени мерки, но е време те да се случат реално, коментира Екатерина Захариева. И добави, че е имало сериозни критики по работата на Висшия съдебен съвет и се изискват видими резултати в борбата с корупцията по високите етажи на властта. "Правителството е на страната на реформата да се случи бързо", категорична беше Захариева. Тя уточни, че задачите пред правителството са в рамките на три законопроекта, голяма част от останалите препоръки са към институции извън правителството - ВСС, Прокуратура, разследване...

Министърът на правосъдието коментира и председателството си във Висшия съдебен съвет, като уточни, че оставката му е поискана от парламентарните групи, не от правителството и нейната работа е наистина ВСС да свърши работа. Тя обясни, че парламентарните групи могат да направят оценка на работата на която и да е институция, още повече че 11 от членовете на ВСС се избират от парламента. И изрази несъгласие, че има груба намеса в разделението на властите. Поясни, че щеше да бъде груба, ако парламентът беше тръгнал да приеме закон, който да разпусне или прекрати предсрочно мандата на съвета, което е правено в миналото. Определи искането за саморазпускане като оценка за работата на ВСС, защото ВСС доста дълго предизвикваше повече скандали, отколкото резултати от работата.

Екатерина Захариева подчерта, че от тях се очаква да внесат спешно Закона за съдебната власт, очаква се да внесат измененията в Наказателно-процесуалния кодекс, от парламента се очаква да приеме Закона за борба с корупцията. От правителството се очаква да осигури и бюджет, и  нормални условия за работа на съдебната власт, каза министърът на правосъдието, който председателства ВСС, но няма право на глас. Помолила е членовете на съвета да бъдат толерантни и да се изслушват.

Захариева призна, че румънският доклад е по-положителен от нашия и то втора поредна година, там има констатации, че има напредък при делата с висок обществен интерес и корупцията по високите етажи на властта.

Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад