Карлош Моедаш: Български учени са сред най-добрите в света

В предаването
Части от предаването
Всички броеве

Европейският комисар за изследвания, наука и иновации Карлош Моедаш ще представи в България заключенията и препоръките от доклада за страната по механизма за подкрепа на политиката в областта на изследванията и иновациите по програма "Хоризонт 2020". България е една от първите европейски страни, участващи в този механизъм. За европейските пари за българската наука и как може да се повиши заплащането на учените с Моедаш в Брюксел разговаря кореспондентът на БНТ Владислав Велев.

Въпрос: Господин Моедаш, първият ми въпрос е свързан с парите за българските учени и изследователи. Колко европейски пари са на разположение за този програмен период?

Карлош Моедаш, европейски комисар за изследвания, наука и иновации: Първо искам да ви благодаря и да кажа, че се вълнувам от посещението. Изглежда, че съм първият еврокомисар за наука, който посещава страната ви. Това е важна визита, защото българското правителство беше много отворено и изяви желание да работим заедно. Така ние можем да кажем на другите страни: “Направете така, както направи България, защото работим ефективно”. “Хоризонт 2020” е голяма програма, по нея има 80 милиарда евро за седем години, които са на разположение на изследователи от света и Европа. През последните седем години България получи около един милион евро. По новата програма парите се разпределят на конкурсен принцип. Когато получите пари, значи вие сте сред най-добрите не само в Европа, но и в света. Днес България има четири гранта от Европейския фонд за изследвания. Това означава, че четирима български учени са сред най-добрите в света, след като са получили тези грантове. Накратко - учените се съревновават за финансиране.

Въпрос: Значи конкуренцията между самите учени е ключът към получаването на повече европейски пари?

Карлош Моедаш: Конкуренцията и сътрудничеството. Днес науката се прави в различни държави и институти. Учените правят консорциуми, работят заедно и едновременно се конкурират, но и си сътрудничат. Така имат достъп до пари и могат да правят наука в полза на всички европейци.

Въпрос: Това ли е бъдещето на науката - да се работи заедно? Бях много впечатлен от адронния колайдер в Швейцария, който се намира под земята на две държави и в него работят много учени от различни страни.

Карлош Моедаш: Абсолютно. Вие засягате една от най-важните точки в науката. Преди сто - двеста години един-единствен учен в определена област можеше да постигне нещо сам. Днес това не е възможно. Учените трябва да бъдат от различни области и да работят едновременно. Каквото и да е изобретение от последните сто години засяга няколко научни области, включително социална наука и изкуства. Смятам, че бъдещето на науката е точно в това преплитане.

Въпрос: Всичко това звучи добре, но един от проблемите на българските учени, особено на тези в държавните институти, е ниското заплащане. Какво трябва да се направи, за да се подобри положението?

Карлош Моедаш: Има неща, които могат да направят отделните страни и неща, които може да направи Европа. В Европейския фонд за наука има 800 милиона евро, които са предназначени специално за държави, които издигат науката си на по-висока степен. Има пари на разположение на хора, които искат да работят в различни институти - например български учен да работи във Великобритания. Тази програма позволява съюзяването на такива институти, които имат интерес. Другото нещо, което направихме, е да посъветваме българското правителство какви следващи стъпки да предприеме, за да подобри положението. България е първата страна, която поиска от нас да направим това. Ние разгледахме системата и посъветвахме българските власти да създадат национална агенция за изследвания, която да разпределя средства за учените въз основа на качеството на проектите и след оценка от други учени, а не от политици. В същото време България трябва да се опита да увеличи като цяло бюджета за наука и изследвания. Сега той е 0.6 процента от брутния вътрешен продукт и ние смятаме, че той трябва да се повиши малко. Разбира се, признаваме трудностите пред тази възможност, но мисля, че заедно с българското правителство можем да го постигнем. Фактът, че българският министър, премиер и президент се интересуват от всичко това е добър знак за страната и за учените. Заедно ще постигнем целите, но ще отнеме време. Важното е, че сте на прав път.

Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад