Как се променя връзката между киното и модата в посделните години - за това разговаряхме в студиото на "Денят започва с култура" с Мира Сталева, зам.-директор на международния фестивал "София Филм Фест", Митко Дамов, стилист, Николай Божинов, дизайнер, и Слав Анастасов, гримьор.
Последните няколко години работим много активно със "София Филм Фест" и отделяме голямо внимание на филмите, свързани с модата и дизайнерите, призна стилистът Митко Дамов. Идеята е, че модата е и вид култура и когато бъде поднесена по един нетрадиционен начин - чрез събитие, тогава начинът на възприятие на филма е съвсем различен.
Съвсем целенасочена активност е да имаме модна гала по време на фестивала "София Филм Фест", точно защото модата и киното от самото си зараждане вървят ръка за ръка. Модните дизайнери в началото правят костюмите за всички продукции, това каза Мира Сталева и допълни, че киното е вече еманципирана магия и киното прави филми за авторите на модата, защото те вече са иконични фигури.
Дизайнерът Николай Божилов сподели, че филмът "Диор и аз" разказва историята на къща с огромни традиции, както и пътят, който един дизайнер е извървял и как кодът на Диор се наследява в 21. век. Модата изразява и социална позиция. Интересно е да се наблюдава работата по създаването й. В България тази професия се подценява, смятана е за супер лесна.
Според Слав Анастасов дизайнерите придобиха иконичен статус и станаха поп култура. Повечето от тези личности вече не са между живите, но имената им са станали марки. Кодът на марката и дизайна имат послания и в този смисъл добре е да знаеш, че да си облечен в три различни марки едновременно, означава, че всяка носи нещо свое. Киното в последните години е страхотен проводник на бизнеса, наречен мода.
Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във
Facebook
и
Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube
Вече може да ни гледате и в
TikTok
Намерете ни в
Google News