Тракийските съкровища в Лувъра

В предаването
Части от предаването
Всички броеве

От 16 април в Лувъра ще бъде открита изложбата „Епопея на тракийските царе – Археологически открития в България”. В четири зали на музея ще бъдат представени общо 1629 експоната от фондовете на 17 български музея и 20 експоната от Лувъра и 11 други музея и културни институции в чужбина, сред които – от Британския музей, музеите в Неапол и Бари, Глиптотеката в Копенхаген, от музея Прадо.

Централната част на изложбата ще показва царското погребение в могилата „Голямата Косматка” край Шипка, считана за гроб на Севт ІІІ. Бронзовата глава на царя – уникален шедьовър на античната скулптура, е най-важният акцент на предстоящата експозиция. До нея ще бъдат представени шлемът с името на царя и неговите наколенници, разкошният златен венец, богато инкрустираните със злато меч и ножница, златна чаша, сребърна и бронзова кани, амфори за вино, златните апликации от конска амуниция, нишките от златотъкан килим, изящната пиксида с форма на мида от сребро с позлата, стригила, алабастрони, части от ризница и оръжия.

Части от архитектурната и живописната декорация на гробниците от Стрелча и Мъглиж и фотоси от Казанлъшката гробница ще допълнят представата за разнообразните като форма и украса гробници на одриската аристокрация, за чието създаване са били ангажирани вещи архитекти и художници. Голяма част от артефактите от Одриското царсктво ще бъдат разположени в най-престижната зала на Лувъра - бивша спалня на Луи XIV, известна като Залата със седемте камини, в самия център на музея.

Вниманието на французите е фокусирано върху траките, защото те все още са непознати за света, а образците на тяхното ювелирно изкуство от IV в. пр.н.е., когато е бил разцветът на тракийската държава, са изпреварили по майсторство и разкош редица страни в Европа по онова време. И именно в Лувъра специалистите искат да дадат обяснение за произхода и възхода на изкуството на тези наши предци, както и да проследят значението му за развитието на европейската цивилизация. Орфей е известен на Европа, но Севт III - не. Затова великолепната бронзова глава на тракийския цар ще бъде кулминацията на тази презентация.

Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад