Кино от бъдещето - Лорън Хамъндс

Предаване: Панорама, 19.05.2017

В предаването
Части от предаването
Всички броеве

От тогава до днес "Трайбека" е форум за независима култура. С филми на дебютанти, неизвестни имена, свободни идеи. Но станало така, че дори холивудски звезди започнали да мечтая да се появят там. Това със сигурност го знае Лорън Хамъндс, понеже е отговорен за това. В света на киното си мечтаят за една добра дума от него.

Катя Тодорова: - В началото, кой е последният филм, който ви развълнува истински?

Лорън Хамъндс: - „Лунна светлина“ на Бари Дженкинс. Това е филм, който се помни дълго. История, която не е разказвана досега. Режисьорската работа беше безупречна. Филмът не случайно получи Оскар.

Катя Тодорова: Питам Ви защото големи режисьори като Скорсезе и Ридли Скот се страхуват, че киното умира?

Лорън Хамъндс: - Категорично не мога да се съглася! Киното не може да умре. Защото продължава да ни сближава по един вълнуващ начин. Хората още обичат да гледат филми, да споделят впечатленията си от тях. В същото време хората, които правят кино, търсят все по-нови и увлекателни начини да ни разказват различни истории. За нищо на света не бих се съгласил, че киното умира!

Катя Тодорова: - Кога обаче един филм е лош?

Лорън Хамъндс: - Един филм е неуспешен, когато сценарият е лош. Иначе казано, когато никой не е разбрал какво са искали да кажат режисьорът и сценаристите.

Добрия филм, обаче, си е добър във всяко време. Наскоро именно на фестивала "Трайбека" се събра филмовото семейство на дон Корлеоне от „Кръстникът“ на Копола. Сега филмът е класика, но навремето го посрещали с подозрение. Както сега понякога се гледа на новите виртуални технологии. Лорън Хамъндс обаче казва, че те са светът, в който ще живеят утрешните ни фантазии.

Лорън Хамъндс: - Специалните ефекти в киното дадоха възможност историите да се разказват по различен начин. Те бяха мечта за много творци и са важен елемент от развитието на киното. Когато някои хора чуят да се говори за специални ефекти, си представят блокбастър и се отказват да го гледат. Истината е, че специалните ефекти могат по един елегантен начин да обогатят филмовата история. Ролята им не се ограничава до бомби и експлозии. Чрез тях на екрана могат да се видят герои, каквито преди не беше възможно да се покажат.

Точно това показа в киноцентъра в Бояна Лорън Хамъндс. Как технологиите правят вълшебства. И променят киното.

Лорън Хамъндс: - Хубавото на технологиите е това, че всеки ден се появява нова възможност, която преди не е съществувала. Точно затова виртуалната реалност ми е толкова интересна. Представете си 360-градусово заснемане, интерактивни методи. Тези неща ги нямаше преди, но днес имаме чисто нова технология, която се използва и в игралното, и в документалното кино. Тя позволява на зрителя да се приближи максимално до героите. Вярвайте ми, това е изключително интересно.

Катя Тодорова: - Но не е ли малко плашещо да сме толкова виртуални - в киното, с телефоните, компютрите. Нали знаете, виртуалните целувки са перфектни, но истинските имат друг вкус...

Лорън Хамъндс: - Съгласен съм за целувките. Истинските са за предпочитане. Но все пак не мисля, че виртуалната реалност може да бъде наречена опасна. Защото заместител на реалността не съществува.

В реалността Лорън Хамъндс иска да запази любопитството си. Към киното, хората, живота. Магия, в която едното и другото понякога се сливат.

Катя Тодорова: - Познавате ли българското кино, някои български актьори?

Лорън Хамъндс: - Честно казано не съм гледал много български филми. От тези,които съм видял, любим ми е „Подслон“. Той е отпреди 6 години, неговият автор е Драгомир... извинете не си спомням фамилното му име. Но филмът е фантастичен! Щеше да е добре да го включим в програмата на "Трайбек"“. Гледал съм и някои от филмите на Жана Караиванова.

Катя Тодорова: - Клише е, но ще ви питам: харесвате ли Холивуд?

Лоран Хамъндс: - Разбира се, когато предлагат нещо оригинално. Но там се произвежда и много ширпотреба, която не харесвам. Интересът ми е към откриването на нови гласове и сюжети, а не към преразказване на стари истории. Почитател съм на супергероите и много обичам филмите с тях. Холивуд произвежда за всекиго по нещо. Но аз предпочитам независимото кино.

Катя Тодорова: - Киното и политиката са две големи теми. Прочути актьори като Мерил Стрийп и Робърт де Ниро имат силни и критични позиции. Как политиката променя киното?

Лорън Хамъндс: - Надявам се киното да продължава да отразява съвременния политически живот. Хубаво е, когато актьорите имат отношение към случващото се по света. Това ги приближава до хората. Защото мисля, че живеем в трудно и разделно време.

Катя Тодорова: - А аз мисля, че някои политици по света са станали по-популярни от холивудските актьори. Не казвам по-талантливи. Какво се обърка в този свят?

Лорън Хамъндс: - Ако

можех да отговоря на този въпрос, сигурно нямаше да съм тук! Може би щях

да работя друго. Ние просто живеем в един нов свят, който трябва да се

научим да разбираме. За да продължим напред.

Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във Facebook и Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube
Вече може да ни гледате и в TikTok
Намерете ни в Google News

Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад