Климатичните промени - равносметка за последствията

В предаването
Части от предаването
Всички броеве

На 15 май отбелязваме Световния ден на климата. Инициативите, свързани с темата, имат за цел да променят мисленето ни и да ни напомнят за щетите от безотговорното ни отношение към природата и опасностите, които крият климатичните промени.

Как се отразяват те у нас? Кога ще можем да прогнозираме с по-голяма точност опасните природни явления? На тези и още въпроси по темата отговори заместник-председателят на БАН геофизикът проф. Николай Милошев - гост в "Денят започва".

Правилното и отговорно отношение към природата е въпрос на култура и то се изгражда. За нас тя е даденост и не разбираме, че трябва да се грижим за нея, за да я има, каза проф. Милошев и цитира китайска поговорка: "Днес ние взимаме на заем природата от нашите деца."

Той уточни, че терминът "климатични промени" е пресилен и по-точно ще е да се говори за "климатични вариации". Промените в климата вече са налице - зимата у нас вече е по-мека, а пролетта и есента са вече по-кратки като сезони, отбеляза ученият и се пошегува, че "малко започваме да приличаме на Гърция, което не е толкова лошо". "Това, което е най-правилно, да мислим рационално за мерки, с които ние да се адаптираме, към промените в климата", пропоръча проф. Милошев.

Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във Facebook и Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube
Вече може да ни гледате и в TikTok
Намерете ни в Google News

Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад