Кой и как ще разпределя Фонда за лечение на деца в чужбина
Ще разговаряме по тема, развълнувала много родители миналата седмица: Кой и как ще разпределя бюджета на Фонда за лечение на деца в чужбина след арестите и уволненията, проведени в тази институция? Прокуратурата ще прецени кой ще бъде предаден на съд. новият директор е проф. Пилософ, който по-рано в студиото пое ангажимента да няма забавяне в разглеждането на молби за лечението на деца зад граница. Кои са въпросите, които останаха без отговор? Ще потърсим отговор с Нели Логофетова - член на Обществения съвет към ЦФЛД, Национална асоциация на децата и младите с диабет и доц. Анелия Буева – член на Обществения съвет към ЦФЛД, национален консултант по детска нефрология.
Според Нели Логофетова случилото се нанесе тежък удар върху фонда, в доверието на обществото, защото той борави с обществен ресурс. Тя се опасява, че обвиненията за корупционни схеми и липсата на прозрачност със сигурност щ8е оттеглят голяма част от дарителите.
Доц. Анелия Буева показа графика, която илюстрира как се е променял броят на децата, получили помощ от фонда. От графиката е видно, че през последната година - 2015 - децата са 1390, докато в началото от съществуването на фонда, през 2004 г. децата са едва 9. В първите 6 години не са подпомагани повече от 100 деца годишно, а в следващите 6 години броят на тези деца непрекъснато се увеличава. Като педиатър Буева заяви, че 1390 спасени деца означава "спасени съдби, подобрено качество на живот, радост за родителите". Тя обясни как процедира фондът. Хоррата подават своите документи и именно фондът,преди да дойдат в Обществения съвет, извършва огромна работа: "класифицирра по специалности - ортопедия, кардиология, онкохематология - да изпрати тези документи за становища от специалистите, да комуникира с чуждите клиники, за които е дадена препоръката, до получи оттам оферта, да състави списък, подробен на всичките деца. Предвид общия брой - 1390 деца - това означава, че са одобрявани над 100 деца месечно. Освен това информацията за състоянието на всяко дете е била получавана и по електронен път, така че всеки от съвета да има на хартиен носител същата информация, за да може да се дискутира от всички, когато се взима решението за конкретното дете. Под ръка са и папките с пълните досиета на децата - ако има нещо неясно, веднага да се отвори съответната папка за проверка.
С аргумента, че не може да твърди нещо, което лично не знае, доц. Буева отклони въпроса за разхищения от рода на зареждане с бензин на частни амтомобили с пари на фонда. Като лекар обаче тя категорично твърди, че са спазвани процедурите, предвидени в правилата на фонда, за одобряване на децата.
Нели Логофетова е член на Обществения съвет към ЦФЛД от страна на Националната асоциация на децата и младите с диабет. Тя каза, че като член на съвета вижда правилно разходване на средствата от фонда и взимането на правилни решения. Логофетова потвърди, че съветът наистина има глас и винаги е изхождал от медицинската целесъобразност, а и членовете на Обществения съвет са много добри и уважавани специалисти.
Трябва ли нещо да се промени, включително по отношение на ролята на държавата, дори чисто законодателно? Например, някои консумативи в ортопедията, които трябва да се набавят и не трябва ли тово финансиране да се поеме от Здравната каса, за да е сигурно, че "тази вратичка е затворена за някого, който евентуално реши да се облагодетелства". Тук доц. Буева поясни, че фондът плаща материалите, необходими да бъде извършена ортопедичната интервенция. Касата поема болничното лечение, но не поема консумативите - например, "имплант, който трябва да се сложи на крачето на болното дете". Въпреки че е логично касата да плаща консумативите, и въпреки протестите на фонда пред здравните власти за това, положението засега остава такова, повтори Буева. Тя потвърди, ортопедичните случаи са най-много, а оттам и нарасналият брой на консултации от ортопеди. Децата преминават през няколко нива на консултации със специалисти преди да си насочат към фонда и това е нормално. Затова фондът не може да бъде обвиняван, че раздава пари на ортопедите - "това не е така". По думите на доц. Буева, това не означава, че не може да има промени в организацията: "всяка институция се реформира".
Нели Логофетова подчерта, че изземването от Министерството на здравеопазването на част от функциите на Обществения съвет към фонда е отдавнашна идея - да се прехвърли той като звено в министерство. Тя е убедена, че не би следвало това да става, тъй като и сега фондът работи добре.
Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във
Facebook
и
Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube
Вече може да ни гледате и в
TikTok
Намерете ни в
Google News