Кой подслушва властта? Бойко Рашков за незаконното използване на СРС-та

В предаването
Части от предаването
Всички броеве

Прокуратурата е компетентният орган, който може да даде отговор на въпросите около новия скандал с подслушване. Ролята на Бюрото за контрол на специалните разузнавателни средства е да прави рутинни проверки на процесите и процедурите по използване и съхранение на подобни средства и при констатирано престъпно деяние законовото ни задължение е да сезираме българската прокуратура. Това заяви в студиото на "Живота и други неща" председателят на Бюрото за контрол върху СРС Бойко Рашков.

"Тази информация е подадена от един известен политик в прокуратурата, следователно тази информация е в ръцете на българската прокуратура и тя е единственият компетентен орган, който би следвало да извърши съответните проверки и да даде отговор на онези въпроси, които трябва да се дадат", обясни Рашков. Той обаче бе категоричен, че това не означава някакво дистанциране на Бюрото за контрол върху специалните средства. "Да е ясно, че съгласно нашия закон за съдебната власт тогава, когато съдебен орган се заеме с един случай, нито един друг държавен орган няма право да извършва някаква паралелна дейност в тази връзка", добави председателят на Бюрото за контрол върху специалните разузнавателни средства.

"Тогава, когато става дума за извършени престъпления в тази сфера - във връзка с използването, прилагането на специални разузнавателни средства, респективно съхраняването и унищожаването на информация, която е събрана, чрез тези тайни способи, това е престъпно деяние. То е инкриминирано поне в два текста на нашия Наказателен кодекс и единия текст касае дейността на компетентните държавни органи по веригата - разрешаване, прилагане, ползване на специални разузнавателни средства и материалите, придобити чрез тях. И един друг текст, който обхваща, или в обсега му е, криминализира деянията, за които най-вероятно става дума за частно подслушване, т.е. когато граждани подслушват и проследяват хора. Т.е. извършва се една частна дейност, която също така по силата на нашия Наказателен кодекс е инкриминирана - за такава дейност трябва да се образува досъдебно производство, да се проведе разследване и когато се докаже виновността на някой от тези, които са се занимавали с тази незаконна дейност, евентуално да му бъде повдигнато обвинение и тези хора да бъдат дадени на съд", обясни Бойко Рашков.

Той обясни и ролята на Бюрото за контрол върху специалните разузнавателни средства, като изрично подчерта, че не са разследващ орган и не поставят присъди или квалификации на деянията.

"Ние не можем да квалифицираме деянията, защото при нас не идват тези материали, а и да дойдат ние нямаме законното право и задължение да квалифицираме деянието, да водиме разследване и т.н. Категорично искам да кажа Бюрото не е разследващ орган, нито е част от прокуратурата, нито е част от органите на МВР, нито на ДАНС. Бюрото е независим държавен орган, който ще контролира онези процедури, онези процеси във връзка с използването и прилагането, законосъобразно разбира се, на специалните разузнавателни средства. Когато се натъкнеме на данни, даващи основание, че се извършва престъпление, ние сме длъжни да отнесеме случая на прокуратурата, която да започне разследване", заяви Рашков.

Цялото предаване може да видите ТУК.

Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад