Комисията по култура и медии - проблеми и решения

В предаването
Части от предаването
Всички броеве

Полина Карастоянова, председател на Парламентарната комисия по култура и медии, и проф. Михаил Неделчев, бивш председател на Комисията за радио и телевизия в 36-то Народно събрание, гостуваха в студиото на „Денят започва с култура“.

„Нашата комисия има привилегията на един изключителен хоризонт – 2018 година, времето на тогавашното председателство на България на Европейския съюз, и вярвам, за всички нас, няма по-голяма културна сцена – медийна, политическа, обществена – на която да представим най-голямото ни богатство и това е българската култура. За нас в Комисията ще бъде изключително ценно да представим инициативата за учредяване на един обществен комитет, който да създаде културната програма на България по време на нашето председателство. А дотогава имаме да свършим много работа, защото ако приемем, че това е най-голямото политическо предизвикателство на този мандат на 43-то Народно събрание и на Министерски съвет, трябва да кажем, че ако резултатът от това председателство бъде така с едни работещи конструктивни в политически план, позитивни новини, то най-голямата новина би била България да съизмери в световен план с културно-историческото наследство на Италия, на Гърция и това да стане разпознаваемо и желано като интерес от страна на световната общественост. Това е програмата максимум“, заяви Полина Карастоянова. За програмата минимум тя заяви, че в сегашната комисия работят по проекти и закони с приемственост от предишната комисия, на която председател беше Стефан Данаилов, член и на сегашната Комисия по култура и медии. По Закона за меценатството Карастоянова подчерта, че ще чуят мнението на гилдиите в културата.

Проф. Михаил Неделчев припомни, че основната задача, когато той е участвал в работата на комисиите по култура във Великото народно събрание и 36-ия парламент, е била да защитят престижа на твореца. „Тези комисии имат много специфична функция – да се противопоставят на тази крайна икономизация, която на мен не ми е симпатична“, подчерта проф. Неделчев. Не ми е приятно, когато става дума за култура и медии, да се говори предимно за пари, категоричен беше той. Парите трябва да осигурят икономистите, нашата работа е да защитим престижа на хуманитаристите и на хората от тази зона, заяви литературоведът.

„Имам уважение към институциите и към начина, по който те си вършат работата. Народното събрание е тази институция, която следи изпълнението на бюджетите и на националната телевизия, и на националното радио и аз нямам необходимите мотиви да смятам, че нещо в тази процедура, в този процес не е на място, така че не бих коментирала повече въпросните изявления“. Така отговори председателката на Комисията по култура и медии на въпроса за публикация за поискана от Слави Бинев ревизия на БНТ, БНР и СЕМ.

Вижте още коментара на двамата гости в студиото за мястото на България в класациите за свобода на словото, концентрацията на медии в един собственик. Карастоянова подчерта, че трябва да се търси консенсус по тези въпроси.

Председателят на Комисията по култура и медии коментира и наложените големи глоби на медии от Комисията за финансов надзор и протеста срещу това решение пред парламента. Карастоянова заяви, че те не са страна по казуса, тъй като една държавна институция, каквато е КФН, е упражнила своите правомощия и ако другата страна не е доволна, има ред по който се обжалва това решение.

Вижте целия разговор във видеото.

Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад