Критиката на Брюксел и евродепутатите Мария Габриел и Илияна Йотова

Предаване: Панорама, 24.01.2014

В предаването
Части от предаването
Всички броеве

Евродокладът е ясен. На базата на случващото се през последните 18 месеца в България той насочва вниманието към главната движеща сила - гражданското общество. Много ясно е фокусиран върху исканията на хората за промяна в политическата система, за носене на политическа отговорност, за спазваме червената линия за прозрачност на значенията. Това каза в "Панорама" евродепутатът от ГЕРБ Мария Габриел и добави, че докладът "със сигурност не дава оценки за провал на този или онзи, но говори много голямо разстояние от резултатите, които се надявахме да имаме".

Според нея се поставя друг въпрос – какво се случва с този механизъм? Видимо е далеч от целта, за която е трябвало да помогне. И в тази връзка също бих се радвала да го видим не само като отпаднал за България и Румъния, като повод да ни сочат с пръст, а като възможност да бъде създаден общ европейски механизъм, който да е валиден за всички държави, подчерта Габриел. "В тази връзка конкретното предложение на председателя на Европейската народна партия Джоузеф Дол, който каза, че по време на следващия си мандат ще бъде негов приоритет създаване на такъв общ европейски механизъм, в който ясно да бъде поставен в центъра проблемът с правосъдието във всички страни членки. Не само България и Румъния са тези, които трябва да търпят такива критики", добави тя.

Гражданското общество е новината в този доклад, а и за цялата поредица доклади след приемането на България в ЕС, съгласи се евродепутатът от БСП Илияна Йотова. "Той не измерва работата на отделни правителства, а следи движението на политиките, които ЕК не харесва в България и се опитва вече толкова години да трансформира", добави тя.

"Многократно сме поставяли въпроса с за резултатите от действието на този механизъм. Смятам, че в началото, когато България и Румъния бяха приети в Европейски съюз по това условие: първата година тези доклади имаха някаква реална стойност, след което за мен те започнаха да буксуват", отбеляза Йотова.

Според нея в първите доклади на ЕК били са посочвани политики, които в един момент Еврокомисията одобрява, а след това критикува. Създавани са институции, за които ЕК е настоявала, които са неработещи - какъвто е случаят с БОРКОР. "Затова да се изтеглим от политическите оценки и от политическото противопоставяне, защото е абсолютно неуместно по отношение на тези доклади", настоя Илияна Йотова.

Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад