Настъплението на тероризма. Анализ на ген. Кирчо Киров и Мажд Алгафари

В предаването
Части от предаването
Всички броеве

В началото на разговора двамата гости коментираха днешната топ международна новина за скъсването на дипломатическите отношения от Саудитска Арабия, Бахрейн, Египет и Обединените арабски емирства с Катар с мотива, че подкрепя тероризма.

За Мажд Алгафари този ход не е изненадващ, а по-скоро закъснял. Като предпоставка за това действие журналиста вижда не само отдавнашните "търкания на тези страни с Катар", но и посещението на американския президент в саудитска Арабия и подписването в Рияд на договора за оръжейни доставки за стотици милиарди долари, нещо до което Доха не успя да се добере. Освен това напоследък Катар е започнал да се заиграва с Иран, а на другите четири държави това не им харесва.

Според Алгафари учудващо е, че Египет и ОАЕ застават на страната на Саудитска Арабия. Затова тази коалиция от 4 държави му се струва твърде странна.

Генерал Кирчо Киров се съгласи, че в основата може да е заиграването с Иран, но той изрази недоумението си от крайния характер на параметрите на тази санкция спрямо Катар: директно скъсване на дипломатически отношения и директно затваряне на граници - авиационни и всякакви други връзки. Генерал Киров е убеден, че това част от развитието на обстановката в този регион, което от една старна се характеризира с противопоставянето между Саудитска Арабия, особено в конеткста на перспективата за въоръжаването ѝ и Иран. В този смисъл не трябва, според него, да се подценява възможността за скрит сблъсък между великите сили: САЩ и Русия. Москва има здрави врзъки с Доха по отношение на газовата политика, добави генералът. От друга страна Русия едва ли ще изостави Иран по отношение на въоръжаване в противоборството му със Саудитска Арабия.

Безпомощени или лицемерен е Западът, когато става дума за тероризъм и борбата срещу него?

Мажд Алгафари: "И двете са верни".
Генерал Кирчо Киров: "Нека стане ясно обаче, че западът сме ние. На практика това е целият цивилизован свят. И не бива да се изключва Русия от цялата тази проблематика, която се обсъжда тези дни във връзка с тероризма, защото... аз имам усещането за едно глобално активизиране на терористичната дейност под егидата на Ислямска държава и на Ал Кайда и техните производи."

Генералът е на мнение, че трябва да се обръща внимание не само на тероризма в Европа, а и на терористичната дейност, например, в Афганистан, където имаше два кървави атентата с много жертви и които отговарят на характеристиката на Ислямска държава. Забелязва се, подумите му, "придвижване ИД и към района на Средна Азия". Генерал Киррво прогнозира скорошни терористични действия в средноазиатските републики на бившия Съветски съюз, където живее население с ислямска вяра. Така Русия ще бъде притисната от терор и от източната си граница.

Що се отнася до предотвратяването на такива действия, това е много трудно, смята ген. Киров, защото няма как специалните служби да проникнат в главата на "мозъка на терористичната операция".

Мажд Алгафари отбеляза, че до няколко часа след терористичен акт обикновено службите арестуват заподозрени, т. е. те за имали информации, а същевременно не са направили нищо и за това е виновна "прекалената демокрация, която имаме, и свобода, и човешки права".

Генерал Киров го подкрепи и допълни: "... Глобализираният въпрос е свободата или сигурността. И аз с искрено недоумение наблюдавам как тези две понятия се противопоставят, а те трябва да вървят заедно, паралелно, ръка за ръка. не може да се ограничава свободата за сметка на сигурността, но не може сигурността да е съдейства за реализация на свободата на индивида."

Според ген. Киров българските служби сна на предела на силите си. Според данните, изнесени на КСНС, разузнаването е с 38% кадрови некомплект - най-много от всички спецслужби. При ДАНС този показател е 33%, над 30% е некомплектът в армията. Тези служби страдат от хронично недофинансиране. Всичко това говори за неподготвеност на службите, те не могат да изпълняват функциите си на инструмент за политиката на сигурност. А ситуацията става все по-сложна и терористи са вече и т. нар. конверти - т. е. лица, родени в условията на цивилизования свят, но не възприели ценностите на този свят.

От тези неща спада и мотивация на служещите в структурите по сигурността, смята Алгафари.

В разговора по Скайп от Лондон се включи журналистът Веселин Паунов, кореспондент на БНР. Той направи бърз преглед на ситуацията във Великобритания след атентатите и коментар за това как терорът може да повлияе на предстоящите на 8 юни избори на Острова.



Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад