С влогове в КТБ са 50 министри и заместник-министри и техните съпрузи и съпруги, 65 депутати, 184 съдии, 152 прокурори, 72 следователи, 132 директори от ДАНС, НРС и други изпълнителни органи, 150 кметове и заместник-кметове.
Това означава, че много хора от властта са имали апетити към тази банка и са били крайно наивни да я смятат за банка, въпреки че по смисъла на служебните си задължения е трябвало да знаят, че това е пирамида, каза в "Още от деня" народният представител от Реформаторския блок Гроздан Караджов по повод справката за вложителите в КТБ. Редно е да се направи независима проверка на тези хора, но да е публична и да се изнесат данните, за да разберем съответстват ли на доходите на публичните лица на спестяванията им в банката и ако трябва, после да разширим периметъра и към останалите, предложи реформаторът. За него е важно да се каже "кога ще се появят списъците на кредитополучателите и особено на тези от тях, които се наричат "рискови" - тоест тези, които не са обезпечили кредитите си".
С тезата на Гроздан Караджов се съгласи неговият колега Георги Свиленски - депутат от левицата. Според него "интересно е да се види в тази банка какво са правили парите на държавата". Обикновените български граждани имаха КТБ са сериозна, стабилна банка с "единствения аргумент, че държавата държи парите си в нея", отбеляза той и припомни, че става дума за 1 млрд. лева. "2009 година парите са били 2 млрд.... общо, 2014-а, когато гръмва скандалът, са над 6 млрд. Тоест бумът, набъбването на този балон се случва в периода 2009-2012. Нека зрителите си направят справка кой управлява и държавата, и държавната икономика, а и големите общини", каза още Свиленски.
Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във
Facebook
и
Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube
Вече може да ни гледате и в
TikTok
Намерете ни в
Google News